15 Zakonov za urejanje položaja študentov

Audio file

Audio file
6. 1. 2023 - 16.00
Zakaj so študentske organizacije presenečene nad podražitvijo bonov?

Študentska organizacija Slovenije je 27. februarja pred državnim zborom predstavila sveženj predlogov za izboljšanje položaja študentske populacije. Predlogi med drugim vsebujejo dvig minimalne urne postavke študentskega dela s 7,21 evra bruto na 7,58 evra bruto, dvig subvencije študentske prehrane s 4,02 evra na 5,17 evra, uvedbo brezplačnega javnega prevoza za študente in dijake, subvencionirano bivanje tujih študentov in uvedbo nove zavarovalne podlage, ki izhaja iz statusa študenta. Predlogi, ki bi jih Študentska organizacija Slovenije vključila v nov zakon za urejanje položaja študentov, trenutno ostajajo na ravni pobud, podpira pa jih več študentskih organizacij in klubov. Prejšnji zakon za urejanje položaja študentov je bil sprejet pred manj kot dvema letoma, oba pa se usmerjata v kratkotrajno reševanje nekaterih študentskih problematik ter podajanje nekaterih pravic in bonitet študentstvu, in ne v dolgoročno naslavljanje sistemskih težav položaja študentov.

Univerza v Mariboru pripravlja nov interdisciplinarni študijski program farmacije, ki ga bosta izvajali Medicinska fakulteta in Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo. Vlogo za akreditacijo novega študijskega programa je prejšnji teden potrdil senat univerze in bo v nadaljevanju posredovana Nacionalni agenciji Republike Slovenije za kakovost v visokem šolstvu. Vzpostavitev študijskega programa podpira tudi podjetje Lek, s katerim ima Univerza v Mariboru podpisano krovno pogodbo o sodelovanju. Začetek izvajanja programa še ni znan, zagotovo pa ga še ne bo v prihajajočem študijskem letu.

Vlada Republike Slovenije je določila besedilo predloga novele zakona o maturi. Predvidene spremembe vključujejo vpogled maturantov v ocenjene izpite splošne mature ter možnost vlaganja digitalnega ugovora zoper oceno za prihodnji izpitni rok. Obenem je cilj predloga tudi izboljšati pravice opravljanja mature v dveh delih, pri čemer bi z bolj jasnim opredeljevanjem rokov, kriterijev in postopkov uveljavljanja teh pravic odpravili nesporazume in dvoumnosti pri razlagi zakona. 

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je v odzivu Sindikatu vzgoje, izobraževanje, znanosti in kulture izpostavilo, da namera Mestne občine Ljubljana o združitvi vseh vrtcev v en zavod nima pravne podlage v zakonodaji na področju vzgoje in izobraževanja, saj ta ne predvideva statusnega preoblikovanja že delujočih samostojnih javnih vrtcev. Poleg tega so opozorili, da bi predlagana združitev lahko zmanjšala avtonomijo ravnateljev vrtca, brez zagotovila izboljšanja vrtcev. Namesto tega je ministrstvo predlagalo optimizacijo vrtcev s skupnim izvajanjem nekaterih dejavnosti, kot to že omogoča trenutna zakonodaja. Hkrati so izrazili skrb zaradi pojavljanja predlogov reorganizacije vrtcev brez ustrezne zakonske podlage in poudarili, da bi bilo treba najprej spremeniti zakonodajo in pridobiti strokovno podporo za morebitne organizacijske spremembe vrtcev. 

Poglejmo še v tujino. Predsednik Joe Biden je med predvolilno kampanjo v Kaliforniji napovedal odpis 1,2 milijarde dolarjev študentskih posojil za skoraj 153.000 posameznikov. Ta poteza je del novega načrta odplačevanja, namenjenega tistim, ki so vključeni v program Saving on a Valuable Education in so si izposodili 12.000 dolarjev ali manj ter jih odplačujejo že več kot desetletje. Bela hiša je sporočila, da je Biden z izvršilnimi ukrepi že odpisal 138 milijard dolarjev študentskega dolga za približno 3,9 milijona ljudi. Nov načrt za odpis študentskih posojil je odgovor na lansko blokado širšega načrta za odpis 430 milijard dolarjev študentskega dolga na vrhovnem sodišču. Odločitev so podprli predvsem mlajši volivci, katerih podporo Biden potrebuje za ponovno izvolitev novembra. 

 

Študentski obvestilnik

V sredo, 6. marca, bo med 12. in 15. uro pred Fakulteto za družbene vede Univerze v Ljubljani potekala deveta samoorganizirana študentska menza, ki jo organizirata Iskra in Lista demokratičnega študentstva. Poleg boja za dostopno študentsko prehrano bo tokrat dogodek v luči mednarodnega dneva žensk vključeval tudi prizadevanja za osvoboditev študentstva od bremena reproduktivnega dela.

Na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani bodo med 7. marcem in 21. majem že četrto leto zapored potekali Dnevi enakosti spolov. Otvoritveni dogodek, pogovor ob drugem ponatisu knjige Pozabljena polovica, se bo odvil 7. marca ob 11.30 v Modri sobi Filozofske fakultete, sledili pa mu bodo raznoliki dogodki, ki bodo tematizirali različne vidike enakosti spolov. 

V petek, 8. marca, bo na mednarodni dan žensk v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova v Ljubljani ob 10. uri potekala okrogla miza z naslovom Nasilje na podlagi spola: Kako si lahko »stojimo ob strani«, ne da bi vstopili v past škodljivih stereotipov o spolih?. Poleg razprave, v kateri bodo sodelovale različne govorke, bo drugi del dogodka vključeval oblikovanje priporočil za preprečevanje nasilja na podlagi spola s strani mladih. Prijave na dogodek bodo odprte do 7. marca.

Prav tako v petek bo ob 12. uri v Atriju ZRC potekala predstavitev knjige Women, Nationalism, and Social Networks in the Habsburg Monarchy, 1848–1918. Knjiga, ki je izšla pri Purdue University Press, raziskuje vlogo izobraženk in umetnic v Habsburški monarhiji ter njihov prispevek k ženski emancipaciji.

Na mednarodni dan žensk pa se bo ob 16. uri na Kongresnem trgu odvil tudi protestni shod za pravice žensk, ki ga organizira aktivistično-izobraževalni kolektiv Iskra. Na shodu bodo opozarjale na nevidnost, neplačanost in necenjenost našega dela ter hkrati izražale solidarnost s trpečimi ženskami v koloniziranih deželah. Pozvale bodo h končanju vseh oblik izkoriščanja in v tej luči zahtevale konkretno ukrepanje, vključno z vzpostavitvijo socialnih mehanizmov za lajšanje bremena reproduktivnega dela. 

Prav tako pa bo ob mednarodnem dnevu žensk Univerza na Ljubljani odprla vrata rektorata na Kongresnem trgu 12, kjer bo ob 17. uri potekal brezplačni vodeni ogled. Obiskovalci si bodo lahko ogledali neorenesančno palačo, umetniško zbirko Univerze v Ljubljani in spoznali zgodbo prve ženske z doktoratom na Univerzi v Ljubljani, doktorice Ane Mayer Kansky. Ogled bo vodila študentka ljubljanske pedagoške fakultete.

Do 10. marca se lahko mlade glasbene skupine prijavijo na Škisolov 2024 za priložnost za nastop na Škisovi tržnici. Skupine morajo za sodelovanje imeti vsaj tri avtorske skladbe, vsaj eno od njih morajo imeti posneto. Morajo biti sposobni pripraviti vsaj 30-minutni nastop v živo, vsaj polovica članov skupine pa mora imeti status dijaka ali študenta. Strokovna komisija bo do 17. marca izbrala štiri najboljše prijavljene skupine, med 11. in 16. marcem pa bo potekalo glasovanje z všečki na Facebooku, s čimer si bo na finalnem predizboru zagotovila mesto še peta skupina. Pet finalistov se bo nato pomerilo v finalnem predizboru v Aula Cafe 27. marca 2024.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj