AKADEMSKIH 15 MEHURČKASTE FOLIJE IN KUŽKOV

Aktualno-politična novica
12. 6. 2014 - 15.30

Pozdravljeni, v današnji ediciji tedenskega pregleda novic iz akademskega sveta, ki nam bo v prihodnjih tednih premo sorazmerno s povečevanjem temperatur in iztekom šolskega leta prinašal vse bolj loony novice. Toda preden se jim posvetimo, začnimo s tistimi bolj resnimi.

 

V Čilu je največji učiteljski sindikat napovedal vsesplošno stavko, ki se bo odvila 25. junija. Razlog za napoved stavke je nezadovoljstvo z vladno reformo šolstva, ki po mnenju sindikata ne prinaša dovolj korenitih strukturnih sprememb državnega šolskega sistema. Vodja sindikata je poudaril, da obdobje postopnega opuščanja sistema vavčerjev traja predolgo in da trenutni predlog ne bo v celoti odpravil konkurenčnega financiranja. V Čilu namreč obstaja sistem vavčerjev, ki jih prejmejo starši, da z njimi poljubno financirajo šolanje svojega otroka bodisi v zasebni ali javni šoli. Ker se večina staršev odloči za privatni sektor, je tako ta delno financiran iz državnih sredstev. Problematična je tudi pogosta diskriminatorna selekcija učencev za vstop v določeno šolo. V torek so v prestolnici proti omenjeni reformi protestirali tudi študenti, ki so skupaj z ostalimi udeleženci protesta tvorili kar 80.000-glavo množico.

 

Ameriška organizacija Everytown for Gun Saftey je opravila raziskavo, ki je pokazala, da v ZDA ne mine šolski teden, kjer se ne bi nekje v državi zgodilo vsaj eno streljanje na šolskem območju. Največ streljanj se zgodi v osnovnih šolah, najmanj pa na univerzah. Glede na podatke iz leta 2011 je najvišji odstotek učencev, ki v državo prinesejo orožje, v Georgiji, Vermontu, Montani in Wyomingu. Tam je kar 12 odstotkov učencev vsaj enkrat na mesec s seboj prineslo orožje. Države, kjer je najvišji odstotek učencev, ki so bili napadeni ali ranjeni z orožjem na šolskem območju, pa so Arizona, Louisiana, Georgija ter Severna in Južna Karolina.

 

V Veliki Britaniji imajo težave s strici iz ozadja. Izkazalo se je namreč, da dobrodelno organizacijo, ki je Univerzi v Cambridgeu namenila kar 3,7 milijonov funtov za profesuro na oddelku za kitajske razvojne študije, vodijo člani družine nekdanjega kitajskega premiera. Velika donacija, ki jo je univerza prejela pred dvema letoma, je že takrat sprožala vprašanja, ali si Kitajska kupuje vpliv na eni izmed najpomembnejših britanskih univerz. Najnovejše informacije pa so potrdile, da organizacijo vodi hčerka bivšega kitajskega premiera, ki pripada najvplivnejšemu družbenemu sloju na Kitajskem, imenovanem tudi Rdeče družine. Univerza zanika možne povezave med organizacijo in kitajsko vlado, obenem pa je zelo skopa z informacijami, saj domnevno spoštuje željo donatorjev po anonimnosti. S tem pa je seveda sprožila nov val sumničenj.

 

Medtem ko akademski svet Univerze v Cambridgeu doživlja povišane nivoje stresa ob misli na kitajsko svetovno prevlado, pa jih v Univerzi v Leicesterju poskušajo znižati. Tam se je namreč začelo izpitno obdobje in študentski sindikat se je odločil, da bo študentom pomagal pri premagovanju stresa s pomočjo mehurčkaste folije in kužkov. Da, prav ste slišali. Po kampusu so namestili mesta, kjer se bodo študenti lahko sproščali bodisi s pokanjem mehurčkov bodisi z božanjem kužkov, pri čemer jih bo slednje stalo 1 funt. Za takšen pristop se je sindikat odločil zato, ker naj bi prej omenjeni aktivnosti prinašali takojšnje zadovoljstvo in sprostitev. Študentom bodo v izpitnem obdobju ponudili tudi bolj konvencionalne metode sproščanja kot so zastonj čaj, daljši obratovalni čas študentskega bara in namizne igre.

 

Selimo se v Slovenijo, natančneje v Ljubljano. Tam je prejšnji petek slavnostno odprtje doživela težko pričakovana novogradnja Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo in Fakultete za računalništvo in informatiko. Vrednost investicije je znašala približno 81.000.000 evrov, od tega je več kot polovica sredstev prišla iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Na sam začetek gradnje pa se je čakalo kar 12 let, čeprav je bila izgradnja novih prostorov FKKT, ki se ji je kasneje pridružila tudi FRI, uvrščena v program prioritetnih investicij že leta 1994.

 

Včeraj se je odprla že druga študentska čitalnica in sicer v prostorih na Kersnikovi, ki jih je nekdaj zasedala administracija Študentske organizacije Univerze v Ljubljani. Več o tem je spregovoril predsednik organizacije, Rok Liković:

/izjava se nahaja v posnetku/

 

Med včerajšnje omembe vredne dogodke spada tudi seja državnega zbora, kjer so razpravljali o noveli zakona o subvencioniranju študentske prehrane. Ta prinaša izbris določenih delov kot na primer sankcija za preprodajo bonov, ki zaradi elektronskega izvajanja subvencioniranja ni več mogoča, jasneje pa tudi določa, kdo lahko koristi subvencije. Obenem novela daje zakonsko podlago ŠOS-u za zbiranje mobilnih številk študentov. Nekateri poslanci so izrazili pomisleke, da bi takšno zbiranje lahko vodilo v zlorabo osebnih podatkov, predvsem v komercialne namene, vendar bodo novelo načeloma podprle vse stranke. O dopolnilu noveli o varovanju podatkov študentov se bo glasovalo danes.

 

Univerza v Ljubljani je razpisala mesta za štipendije za slovenske študente v okviru združenja Climate-KIC. Gre za združenje z namenom spodbujanja inovacij na področju podnebnih sprememb, prilagajanja nanje in njihove blažitve. Pogoji za prijavo so izkušnje na prej omenjenem področju, univerzitetna diploma in tekoče znanje angleščine. Več o razpisu najdete na spletni strani univerze, prijavo pa je možno oddati do 20. junija.

 

Študentska organizacija Slovenije vabi na predstavitev programa Lažje zaposljiv.si, ki bo potekala v ponedeljek ob 17. uri na Linhartovi 13 v Ljubljani. Program organizira Zavod MEPI – Mednarodno priznanje za mlade. Prijave se zbira do nedelje, več o vsebini projekta pa nam je povedala vodja projekta Deja Kuhar:

/izjava se nahaja v posnetku/

 

O dolžini programa in o tem, koliko so se sami delodajalci pripravljeni prilagoditi mladim in jim olajšati vstop na trg dela, je ponovno spregovorila Deja Kuhar:

/izjava se nahaja v posnetku/

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.