AKADEMSKIH 15 PREPOVEDANIH BESED

Oddaja
17. 10. 2013 - 15.30

Drage poslušalke in poslušalci, tokrat v sklopu svetovnih novic na kratko o protestnih zahtevah ugandskih učencev in o vprašanju rasnega razločevanja pri sprejemu na ameriške univerze. Število mobilnih študentov se v svetu iz leta v leto povečuje, na eni izmed londonskih šol pa se zavzemajo za dvig ravni jezikovnega izražanja. Na slovenskih tleh danes o predlogih sprememb državnega proračuna, odnosu do hrane in seji Sveta Vlade RS za mladino.

 

Začenjamo z radikalnimi ugandskimi učenci. Učenci osnovne šole Alaka v Ozori so prejšnji teden protestno odšli na ulice in s tem opozorili na zanemarjanje šole s strani vladnih predstavnikov. Omenjena osnovna šola je namreč še edina državna šola v skupnosti, zato od vlade zahtevajo, da poskrbi za primerno infrastrukturo in spodbudno učno atmosfero. Večina preostalih šol je v lasti misijonov. Ti za šolanje izračunavajo šolnino, ki si je večina staršev v skupnosti ne more privoščiti. Učenci so zagrozili z gladovno stavko, dokler ugandska vlada ne ugodi njihovim zahtevam.

 

Komaj štiri mesece po tem, ko se je Vrhovno sodišče v Washingtonu spretno izognilo vprašanju, ali lahko Univerza v Teksasu upošteva raso kot enega izmed meril pri sprejemanju študentov, je v torek odločalo o tem, ali so michiganski volivci prekršili ustavo s sprejetjem t. i. rasnozavednega vpisnega načrta. Gre za Predlog št. 2, ki so ga potrdili leta 2006 in ki naj bi s prepovedjo rasne diskriminacije pri sprejemu na fakulteto zagotovil [beri: sarkastično] izobraževalno pestrost. Tožniki trdijo, da je sprejeti predlog onemogočil enakopravno obravnavo nepriljubljenih manjšin in da se študentje ob vpisu zato ne želijo opredeliti kot pripadniki manjšin. Zagovorniki predloga pa na drugi strani trdijo, da je ravno ta pristop preprečil rasno klasifikacijo. Vrhovno sodišče ostaja razdvojeno.

 

Selimo se na območje Velike Britanije, kjer bomo imeli priložnost slišati kar tri novice. Nepedagoški uslužbenci na univerzah in višjih šolah napovedujejo enodnevno stavko konec meseca. Povod za to odločitev je bila vladna ponudba dviga mesečne plače za zgolj en odstotek, pri čemer plače po besedah Michaela MacNeila, predsednika sindikata univerz in višjih šol, na tem področju doživljajo reze že od druge svetovne vojne. Stavka je prav tako odziv na naraščajoče število pogodb za delo na klic za mlade akademike, kjer morajo biti ti vedno pripravljeni, da jih delodajalec pokliče na delo.

 

Poročilo Britanskega Sveta napoveduje, da bo do leta 2024 na svetu kar 3,8 milijona mobilnih študentov, pri čemer bosta Indija in Kitajska prispevali kar 35 odstotkov vseh mednarodnih študentov. Ob tem bodo še vedno ostajale najbolj priljubljene destinacije Združene Države, Velika Britanija, Nemčija, Kanada in Avstralija. Na podlagi tega trenda poročilo ocenjuje, da bodo Indija, Kitajska, Indonezija in Združene države do leta 2024 prebivališče za več kot polovico svetovnega prebivalstva v starosti od 18 do 22 let.

 

Za konec pregleda svetovnih novic pa še loony novice. V šoli v severnem Londonu je od septembra naprej prepovedano uporabljati slengovske izraze na območjih, ki slišijo na ime [beri: sarkastično] cone uporabe formalnega jezika. S to iniciativo želi novi ravnatelj šole dvigniti raven jezika in učence pripraviti na fakultetno in službeno jezikovno okolje. Tako recimo učenci ne smejo več začenjati stavkov z basically in končevati z yeah. O uspešnosti iniciative še ni podatkov.

Nadaljujemo s pregledom novic na slovenskih tleh. V torek se je na konstitutivni seji sestal Svet Vlade RS za mladino. Sveta so se udeležili predstavniki vlade s predsednico vlade Alenko Bratušek na čelu in številni predstavniki mladih, ki si optimistično želijo povrnitve zaupanja v državo in družbo. Za uresničevanje zastavljenih ciljev sta bili ustanovljeni dve delovni skupini, ki se bosta ukvarjali s pripravo izvedbenega načrta Nacionalnega programa za mlade in Operativnega programa od leta 2014 do 2020, ki bo osnova za črpanje evropskih kohezijskih sredstev. Več o poteku seje in njenih rezultatih je povedal predsednik Študentske organizacije Slovenije Mitja Urbanc:

 

/izjava v posnetku/

 

Parlamentarni odbor za izobraževanje, znanost, šport in mladino se je v torek seznanil s predlogom sprememb državnega proračuna za leto 2014 in 2015 iz svojega delovnega področja. Kot je pojasnil minister za izobraževanje Jernej Pikalo, predlog za leto 2014 predvideva okoli 1,64 milijarde evrov, glede na rebalans letošnjega proračuna pa je nižji kar za dobrih 73 milijonov evrov. Opozicijski poslanci nad proračunskimi dokumenti niso bili najbolj navdušeni, po mnenju koalicijskih poslancev pa je proračun primeren javnofinančnim okoliščinam.

 

16. oktobra zaznamujemo svetovni dan hrane, ob tej priložnosti pa se je na letošnji poziv Združeni proti lakoti odzvala tudi Študentska organizacija Slovenije. ŠOS v sklopu projekta Študiram s polno paro! vse študente in druge mlade želi opozoriti na pravilen odnos do hrane, jih spodbuja k pripravi zdravih obrokov, in k premišljenem nakupu živil. Več o tem nam je zopet pojasnil predsednik ŠOS, Mitja Urbanc:

 

/izjava v posnetku/

 

In še novica o nesrečno podeljenih koncesijah zasebnim univerzam. Od torka dalje je tako koncesijo uradno izgubila tudi Fakulteta za medije v Ljubljani. Dekan fakultete Matevž Tomšič je sicer pojasnil, da bo izvajanje študijskih programov potekalo nemoteno in da bo program plačljiv kot že zadnjih pet let. Edina sprememba, ki bi jo prinesla koncesija, je možnost, da bi nekateri študentje lahko študirali na fakulteti zastonj.

 

Univerza na Primorskem objavlja Razpis za podelitev priznanj in nagrad Univerze na Primorskem za leto 2013. Rok za oddajo predlogov je do ponedeljka, 11. novembra 2013, do 14. ure. Več o nagradah in priznanjih ter dodatne informacije v zvezi z razpisom najdete na spletni strani Univerze na Primorskem.

 

Študentska organizacija Univerze v Mariboru in Društvo študentov invalidov Slovenije tudi letos objavljata razpis za sofinanciranje nakupa tehničnih ali drugih študijskih pripomočkov v skupni vrednosti 2.000 evrov. Študenti invalidi, ki potrebujejo kakršenkoli pripomoček za olajšanje študija, se lahko še do nedelje, 20. oktobra, prijavijo na razpis.

 

Brez ozira na prepovedane besede sta novice pripravili Klara O. in vajenka Tamara.

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.