AKADEMSKIH 15 REPRESIJE

Oddaja
29. 1. 2015 - 15.30

Današnje novice s področja izobraževanja in visokega šolstva pričenjamo V Veliki Britaniji, kjer so izvedli raziskavo katere rezultati potrjujejo prisotnost močne neenakosti med udeleženci v izobraževalnem sistemu. Dijaki državnih srednjih šol imajo napram tistim, ki so se izobraževali na zasebnih srednjih šolah, precej manjše možnosti pri vključevanju v kakovostne visokošolske ustanove. Rezultati so pokazali, da ima dijak državne šole pri vpisu na priznano univerzo kot je Oxbridge, kar petkratno manjšo verjetnost sprejema proti nekomu, ki je obiskoval elitno srednjo šolo.

Protivladni protesti se nadaljujejo v Makedoniji. Študentje in profesorji združeni v Studentski Plenum, že od decembra nasprotujejo uvajanju novih reform na področju visokega šolstva, ki prinašajo manjšo avtonomijo Univerze. Več o tem nam pove aktivist Boris NikolevskiDemonstranti in njihovi podporniki se še naprej srečujejo s številnimi oblikami represijeZaradi navzkrižja interesov med vlado, protestniki in profesrji je ustanovljen še tako imenovan Kontra plenum.

Študentke in študentje pa pravico zahtevajo tudi v Indijski državi Karnataka. Študentske organizacije širom države so minulo soboto organizirale protest na katerem sta bili glavni zahtevi večja varnost na Univerzah v imenu preprečevanja problematike spolnega nadlegovanja in zahteva po višjem finaciranju izobraževanja.

Po več mesečni raziskavi o izginotju triinštiridesetih mehiških študentov je državno tožilstvo v torek pogrešane uradno razglasilo za mrtve. Pričevanja in forenzične preiskave so dokončno uradno potrdile da so študentje res bili ugrabljeni, umorjeni, njihova trupla sežgana, ostanki pa odvrženi v reko. Organizacije za človekove pravice in starši umorjenih tožilstvu očitajo nenatančno in prepočasno preiskavo. Kljub temu, da je za zločin osumljenih in pridržanih več oseb, se v Mehiki odvijajo protestni shodi in javne razprave o pomenu pravne države.

Preselimo se na domača tla. Na Fakulteti za družbene vede je redna profesorica in predstojnica katedre za novinarstvo Karmen Erjavec osumljena akademske nepoštenosti. Erjavec, ki je v akademskih krogih znana kot avtorica številnih strokovnih in raziskovalnih del naj bi svoje objave potvarjala. Profesorica je na fakulteti prosila za sporazumno prekinitev delovnega razmerja in obenem priznala, da je storila določene napake, ki jih obžaluje. Katedro za novinarstvo je prevzel Igor Vobič, na fakulteti pa pravijo, da je za razrešitev zadeve potrebno imenovati posebno komisijo in počakati na izsledke.

Študentska organizacija Univerze v Ljubljani opozarja na nepodeljena sredstva namenjena za državne štipendije. V ŠOU ugotavljajo da zaradi previsoko postavljenega materialnega cenzusa več kot štirideset odstotkov ali kar štiriintrideset milijonov evrov namenjenih za štipendije na letni ravni ostane nepodeljenih. V organizaciji pozivajo ministrstvo za delo, naj ponovno ovrednoti kriterije za pridobitev državne štipendije in hkrati zviša njeno višino.

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je ministrstvo za izobraževanje pozvalo k spoštovanju zakona. Ministrstvo za izobraževanje je vrtcem in šolam sporočilo, da bo zavodom, ki zaposlenim še niso izplačali drugega obroka poračuna tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij za nazaj, nakazalo samo sredstva v višini ene tretjine potrebnih sredstev, najavljenih v zahtevkih, ki so jih zavodi posredovali ministrstvu. Na Svizu pozivajo naj ministrstvo zaposlenim plačna nesorazmerja zagotovi do konca januarja. V nasprotnem primeru državi napovedujejo tožbo.

 

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Danes zvečer lahko ob devetnajstih obiščete Staro elektrarno. V organizaciji Centra za preučevanje znanosti Fakultete za družbene vede in Bio Faction KG-ja bo potekala projekcija mednrodnih kratkih filmov o sintezi biologije, bioumetnosti in družbe. Predvajanju filmov bo sledila okrogla miza s strokovnjaki s področja sinteze biologije, bioumetnosti in filma, ki bodo izpostavili nekatera osrednja vprašanja o biotehnologiji in njenih vplivih na človeka, družbo in okolje.

Če ne veste katera od oblik dela je za vas najboljša se prijavite na delavnice Sindikata Mladi plus. V sredo ob osemnajsti uri, na Dalmatinovi širi, sindikat začenja s Ciklom delavnic: Predstavitev različnih oblik dela. Tomaž Kuralt bo predstavil pravno podlago za opravljanje dela, značilnosti dela, davčne obveznosti ter ostale posebnosti posameznih oblik dela. Za člane sindikata je udeležba brezplačna, ostali pa lahko znesek v vrednosti dvanasjt evrov poravnate neposredno pred dogodkom.

Za konec naj vas še opomnimo, da bodo s prvim feruarjem v veljavo stopile spremembe na področju študentskega dela. Med drugim se z novim zakonom uvaja minimalna urna postavka in plačevanje prispevkov za invalidsko in pokojninsko zavarovanje. Tisti, ki boste januarsko plačo dobili nakazano v ponedeljek, lahko zaradi nove obdavčitve pričakujete nižjo vsoto plačila za opravljeno garaško delo.

Novice je še brez davka pripravila vajenka Staša.

 

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.