Akademsko - protestnih 15

Aktualno-politična novica
24. 4. 2013 - 17.10

Dragi poslušalci in poslušalke, lepo pozdravljeni v Akademskih 15, novičarski oddaji univerzitetne redakcije, v kateri lahko prisluhnete nekaterim novostim s področja visokošolske politike, univerze, študentske politike ter izobraževanja nasploh.

Začnimo s študentskimi protesti, ki se godijo po svetu. Prejšnjo sredo je michiganska policija v mestecu Ann Arbor aretirala 8 študentov, ki so zablokirali eno izmed glavnih križišč v mestu in protestirali za izenačitev višine šolnin na Univerzi v Michiganu med študenti, ki imajo urejen status in tistimi študenti, ki nimajo urejenega statusa prebivališča ali državljanstva v zvezni državi Michigan. Izpostavili so še, da študenti brez urejenega statusa prav tako ne morejo zaprositi za zvezno študentsko pomoč, kar je še ena ovira, ki onemogoča dostop do izobrazbe.

V petek je manjša skupina petnajstih študentk in študentov zmotila sejo upravnega odbora Univerze v Ohiu, medtem ko so sprejemali odločitev v zvezi z 1,6-odstotnim povišanjem šolnin. Ker skupina štirih najbolj gorečih protestnic ni hotela zapustiti seje, jih je policija zaradi oviranja zakonitega sestanka aretirala in pridržala.

Množični protesti so se v preteklem tednu dogajali tudi v Mehiki, kjer so protestirali predvsem tamkajšnji učitelji. Protesti so sicer na splošno naslavljali problematiko privatizacije javnega šolstva, učitelji pa so protestirali zaradi novega ukrepa, ki omogoča njihovo odpustitev, če ne bodo pozitivno ocenjeni s strani neodvisnega organa, ki bo ocenjeval njihovo delo. Nad tem ukrepom so se najbolj razburili v sindikatu mehiških učiteljev.

Nadaljujmo z domačimi vestmi. Senat Univerze v Ljubljani je začel postopke za izvolitev novega rektorja, ki bodo jeseni letošnjega leta. Od podpisa postopka naprej pa se že neuradno govori tudi o imenih za novega rektorja. Kandidati za novega rektorja naj bi  bili Ivan Svetlik, Dušan Mramor in Jožef Duhovnik, ki je bil kandidat že na zadnjih volitvah.

Danes so se na Gospodarski zbornici začeli Dnevi doktorskih študentov, ki bodo trajali vse do jutri. Dneve je pripravilo Društvo mladih raziskovalcev Slovenije in jih podnaslovilo  »Konferenca o možnostih karierne poti mladih doktorjev znanosti v gospodarstvu«. Znanost in gospodarstvo sta očitno res najboljši par. Sicer pa prisluhnite reportaži s konference v petek ob tretji uri na Radiu Študent, v okviru termina Kaj pa univerza?

Visokošolski sindikat Slovenije je v ponedeljek na javnost naslovil protestno pismo z naslovom »Proti vegradizaciji slovenskega visokega šolstva«, s katerim želijo opozoriti na nadaljnje dogajanje na Univerzi v Mariboru, potem, ko je tamkajšnji rektor zaposlenim v podpis poslal izjavo, s podpisom katere naj bi zaposleni zagotovili, da bodo izvedli vse delovne obveznosti na drugostopenjskih bolonjskih programih ne glede na višino plačila. Slednje so ostro zavrnili v Visokošolskem sindikatu Slovenije, o čemer smo že poročali, sedaj pa je trn v peti očitno postala predsednica Visokošolskega sindikata Univerze v Mariboru, doktorica Marija Javornik Krečič.

Na Javornik-Krečičevo sta v prejšnjem tednu dekan Filozofske fakultete Univerze v Mariboru in rektor Univerze v Mariboru naslovila uradno opozorilo pred odpovedjo delovnega razmerja. Razlog za vročitev opozorila naj bi bila njena nepripravljenost, da bi sodelovala v tako imenovani sanacijski komisiji Filozofske fakultete, ki naj bi med drugim najverjetneje predlagala ukrepe za krčenje študijskih programov in po vsej verjetnosti odpuščanja, prav tako pa je pisanje opozorila najverjetneje spodbudilo njeno nasprotovanje zbiranju izjav zaposlenih na univerzi, da bodo delo opravljali ne glede na plačilo. Javornik-Krečičeva je iz sanacijske komisije odstopila z argumentom, da se je znašla v konfliktu interesov zaradi njene funkcije, ki jo opravlja kot predsednica sindikata.

Včeraj in v ponedeljek smo na Radiu študent že poročali o sklepih zadnje seje predsedstva Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, ki je potekala v ponedeljek. Prav tako pa je v ponedeljek z mesta predsednice uprave Fundacije Študentski tolar nepreklicno odstopila Sanja Leban-Trojar. Leban-Trojarjeva je pojasnila, da z mesta predsednice odstopa zaradi odnosa ustanovitelja fundacije, torej ŠOU-a v Ljubljani, do omenjene fundacije. Fundacija namreč do ponedeljka še ni prejela nobenih sredstev, kljub temu, da so sredstva za to fundacijo bila zagotovljena že s proračunom za leto 2013. Vedno več je študentov v stiski, ki se po pomoč obračajo na fundacijo, a ta brez sredstev ne more delovati, je v odstopni izjavi zapisala Leban-Trojarjeva.

Akademsko–protestnih 15 je pripravila JernejaB.

Kako so študentke in študentje zmotili sejo upravnega odbora Univerze v Ohiu?

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness