Solunski piratski Radio 1431 AM

Oddaja
26. 6. 2014 - 12.00

Solunska ekspedicija, katero so tvorili tudi člani Radia Študent, se je med drugim ustavila tudi na Radiu 1431 AM, radiu, ki od leta 2001 skvotira prostore politehnične fakultete in zaseda radijske frekvence na AM- in FM-valovih.

 

Gre za samoorganiziran radio, ki prezira reklame in mu finančna ter vsebinska avtonomija predstavljata bistvo delovanja. Več o tem pa v posnetku z ekipo tamkajšnjega radia:

 

posnetek

 

Ker so pogoji delovanja izven predpisanih institucionalnih okvirjev težki, smo se v nadaljevanju pogovora pogovarjali o načinu delovanja radia.

 

Zanimalo nas je, kako Radio 1431 AM deluje, koliko ljudi sodeluje z njim, kakšno področje pokriva, katere oddaje ima in kdo so njegovi poslušalci:

 

posnetek

 

Kot vemo, ima že Radio Študent veliko problemov, čeprav deluje po predpisih – v njegovo delovanje se neposredno vmešavajo študentske oblasti z željo po vplivu na vsebino in dobičku, podvržen pa je tudi raznim posrednim pritiskom preko razpisnih vsebin, ki narekujejo financirane vsebine.

 

Na solunskem piratskem radiu se s takimi problemi soočajo na drugačen način:

 

posnetek

 

Obsežnemu programu, ki deluje na takšen samoorganiziran način, bi le težko pripisali rekreativno delo, kar se pokaže tudi, ko spregovorijo o tehnični lastnosti radia. Zanimivo je, da so svojo agitacijsko nišo najprej našli na AM-frekvencah in se šele kasneje podali na FM-valove. Prisluhnimo, kaj so nam povedali o tem:

 

posnetek

 

Sedaj pa se vračamo intervjuju z Radiem 1431 AM, ki svoje prostore zaseda v in frekvence oddaja iz politehnične fakultete v Solunu. Sledi posnetek, kjer ekipa iz radia predstavi, kako samoorganizacija in odločanje potekata v praksi. Ker ni šefov, nadzornih urednikov in uradnikov, glavno telo organiziranja predstavlja skupščina:

 

posnetek

 

Kot pomemben del samoorganizacije vidijo tudi »naredi sam« oziroma DIY-kulturo. Ker jo jemljejo resno, so si sami postavili oddajnike, računalniške serverje in tako naprej:

 

posnetek

 

Za delovanje piratskega radia pa je poleg lokalne uporniške scene, ki ga podpira, zelo pomembna tudi medsebojna medijska solidarnost, ki se izraža tako vsebinsko kakor finančno. Na radiu se zato v veliki meri poslužujejo grške »indymedie«, kakor tudi poročanja o dogajanju iz tovariških piratskih postaj v Grčiji. V ta namen so pred nekaj leti ustvarili tudi mrežo piratskih radiev, temelječo na avtonomiji, nehierarhičnosti, nekomercialnosti, antifašizmu in antiseksizmu:

 

posnetek

 

Toliko o piratskih radijih za danes. Kasneje so radijce RŠ intervjuvali tudi oni in razplamtela se je živahna debata o prednostih in slabostih institucionalnega in neinstitucionalnega dela na radiu, toda več o tem ob kakšni drugi priložnosti.

 

Z Radiem 1431 AM je frekvenco ujela Solunska grupa.

 

Aktualno-politične oznake: 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness