Hrvaško-srbski zeleni premiki

Oddaja
16. 4. 2015 - 8.15

Vsemogočna travica se ta teden odpravlja na sosednjo Hrvaško in v Srbijo. Premiki na področju uporabe konoplje v zdravstvene namene, ki se intenzivneje dogajajo v zadnjih letih, odmevajo tudi v omenjenih državah. Hrvaška, ki bo v začetku julija praznovala drugo obletnico priključitve Evropski uniji, naj bi še do konca leta legalizirala travo v medicinske namene, o tem koraku pa glasno razmišljajo tudi politiki v Srbiji. V tokratni oddaji se bomo posvetili politiki do tako imenovane medicinske konoplje v dveh nekdanjih bratskih republikah.

Večletno prizadevanje bolnikov, različnih iniciativ in nevladnih organizacij, ki si prizadevajo za legalizacijo konoplje v zdravstvene namene na Hrvaškem, je prve otipljivejše premike prineslo konec minulega leta. Novembra lani je hrvaški zdravstveni minister Siniša Varga ustanovil posebno komisijo za uporabo konoplje v medicinske namene in napovedal skorajšnjo legalizacijo tega področja. Komisija, sestavljena iz strokovnjakov, aktivistov in nevladnikov, je zavihala rokave in v začetku letošnjega leta pripravila konkretna priporočila.

Ministrstvu za zdravje oziroma hrvaški vladi je komisija  svetovala premestitev konoplje iz 1. skupine prepovedanih drog v drugo ali tretjo, s čimer bi omogočili legalizacijo konoplje v terapevtske namene. Ministrstvo je na podlagi priporočil začelo s pripravo konkretnih pravilnikov, s katerimi pa po besedah Varge ne bodo hiteli. Spremenjena uredba in določeni pravilniki, ki naj bi bi bili pripravljeni do jeseni, bodo v prvi fazi dovoljevali uporabo zdravil na osnovi konoplje, njen uvoz, kasneje pa tudi gojenje. Več o tem pa aktivist, predsednik društva Medicinska konoplja in član posebne komisije hrvaškega zdravstvenega ministrstva, Saša Bajilo.

izjava

Kot smo slišali, bodo sprva dovoljena zdravila na osnovi kanabinoidov, že naslednjo leto pa se pričakuje tudi uveljavitev pravilnika, ki bo urejal gojenje konoplje za namene zdravljenja.   

izjava

Do uveljavitve regulacije na področju gojenja bo Hrvaška konopljo za medicinske potrebe uvažala. Od kod, še ni znano, po mnenju našega sogovornika pa se kot najrealnejša opcija pojavlja Nizozemska.

izjava

Na Hrvaškem je sicer že nekaj časa opazna konoplji prijaznejša politična klima, ki je pripeljala do skorajšnjih ukrepov, o katerih govorimo v tokratni oddaji. Kot pojasnjuje Mislav Burić, urednik oddaje “Konoplja na radiu” na zagrebškem Radiu Student, večina etabliranih hrvaških političnih strank načelno podpira legalizacijo konoplje v medicinske namene, a z različno mero iskrenosti in argumentov v ozadju. Kot zlo drogo konopljo vidijo le še hrvaške radikalne desničarske stranke, medtem pa stranka Održivi razvoj Hrvatske (ORaH) na drugi strani že ves čas svojega kratkega političnega delovanja svoj politični imidž gradi z agendo o popolni legalizaciji konoplje.    

izjava

Še skok v Srbijo. Tudi tam vse več politikov javno ne nasprotuje dovolitvi uporabe konoplje v terapevtske namene, temu mišljenju pa se je pridružilo tudi nekaj zadnjih ministrov za zdravje. V zadnjih mesecih pa so bili, kot pojasnjuje Vladan Golubović iz srbske nevladne organizacije Lekalizacija, narejeni tudi prvi konkretni koraki.  

izjava

Javnost v Srbiji je po besedah Golubovića močno naklonjena legalizaciji konoplje za medicinske potrebe, veliko pa se jih zavzema za popolno dekriminalizacijo trave. Uradni pripoznavi in legalizaciji konoplje kot zdravila pa v vse večji meri prikimava tudi stroka.

izjava

Kot smo slišali, nekdanje bratske republike počasi lovijo trende na področju politike do medicinske uporabe konoplje. To poskuša tudi Slovenija, a, kot nam lahko pokaže primerjava z dogajanjem na Hrvaškem, še zdaleč ne v popolni meri. Tudi to je razlog za obisk prihajajočega Marihuana Marša. Letošnji shod proti prohibiciji gandže bo na Trgu republike in Kongresnem trgu potekal prihodnjo sredo. 

Rubriki pomaga rasti Konopljarna Hannah Biz. 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.