Taksonomija konoplje

Oddaja
19. 2. 2015 - 8.15

Lepo pozdravljeni v Vsemogočni travici. Ta ne buri duhov le med z zdravjem, najsi bo psihično ali fizično, obsedeno družbo, zakonodajalci, razočaranimi starši, temveč tudi med botaniki, med katerimi se je dobršen del preteklega stoletja bil pravi boj glede ustrezne taksonomije rastline oziroma rastlin konoplje, poskus znanstveno tesne umestitve pa se nadaljuje še danes.

Prvo znanstveno legitimno poimenovanje konoplje sega v leto 1753, ko je Karl Linne v Species Plantarum, delu, ki je začrtal moderno botanično nomenklaturo, konopljo poimenoval kot Cannabis sativo, ki se ji je kasneje v počastitev prvega med botaniki dodala še črka L. Sativa v latinščini pomeni “kultivirana” in izraža tedanjo uporabo konoplje, ki se je gojila za vrsto človekovih potreb. Linne je prav tako odpravil napačno razlikovanje spolov konoplje. Večina botanikov pred njim je za moško rastlino konoplje določala žensko in obratno, saj je veljalo, da so med dvospolnimi rastlinami moške rastline tiste, ki so večje, močnejše, na videz bolj odporne, in ženske manjše, na videz nežnejše rastline.    

Nekaj desetletij kasneje, natančneje leta 1785, je Jean Baptiste Lamarck na podlagi vzorcev konoplje, zbranih v Indiji, določil drugo vrsto konoplje - Cannabis indico, ki se je od sative razlikovala predvsem po velikosti in obliki listov. Sativa je bila visoka, redkeje razvejana, indica nizka in bolj grmičaste oblike. Leta 1924 se je indici in sativi pridružila še Cananbis ruderalis, ki jo je opisal ruski botanik Dmitri Jerastovič Janiševski, dasiravno sam ni bil prepričan, ali gre za tri vrste ali zgolj podvrste ene in iste rastline. Ruderalis, najmanjša med konopljami in s krajšo življensko dobo, je bila opisana kot neudomačena vrsta konoplje.

Pomisleki Janiševskega so se med botaniki odražali skozi celotno 20. stoletje, dokončnega dogovora glede narave rastline konoplje pa ni bilo - torej ali gre za eno vrsto rastline s tremi podvrstami ali tri vrste rastline. Ne glede na to so predvsem hašišarji dodobra prepoznali lastnosti vseh treh, jih izkoriščali v lasten prid, v zadnjem desetletju tudi s THC-jem ne ravno obdarjene vrste ruderalis, s krajšim življenjskim ciklom in za balkone ravno pravšnjo višino rasti. Med uživalci je razlika očitna - sativa nudi lahkoten, energitičen zadetek, medtem ko ob uživanju indice, ki ima močnejši učinek na telo, obsediš.

Koncec lanskega leta je na srečanju International Cannabinoid Research Society biolog John McPartland vznemiril sceno z novim predlogom razvrstitve vrst konoplje. Njegova razmejitev zaenkrat še visi v zraku, saj ideje še niso bile predstavljene v znanstvenem članku, ki bi ga prebrali tudi drugi strokovnjaki, a naj vseeno predstavimo njegove ugotovitve, ki izhajajo iz analize genotipov nekaj sto različnih vzorcev konoplje.

McPartland trdi, da bi se glede na genetsko zasnovo sative morale preimenovati v indice, indice zaradi napačnega razumevanja Lamarca v afganice, ruderalis pa naj ne bi obstajala oziroma pripada sativam. Da je zmeda še večja, je biolog Karl W. Hillig prav tako na podlagi genetskih raziskav ugotovil, da se indice in sative med seboj genetsko ne razlikujejo oziroma da lahko govorimo le o širokolistnih in ozkolistnih indicah.

Leto 2015 bo leto, v katerem se bodo še nadalje kresala mnenja o pravilni taksonomiji rastline cannabis, o njenih rezultatih pa boste nedvomno obveščeni v Vsemogočni travici.

Rubriki pomaga rasti Konopljarna Hannah Biz. 

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness