Mreže svobode

Oddaja
3. 11. 2022 - 12.00

Claudio Venza (1946-2002)

Tovariš Claudio Venza se je po 14 mesecih boja v različnih bolnišnicah odločil, da želi domov, se posloviti od žene in hčerke in se prepustiti odhodu. Že nekaj časa smo vedeli, da se bo to zgodilo, že drugič so mu napovedali smrt in s tem, ko smo to priznali, smo skorajda oslabili njegov neuklonljivi odpor.

Tudi zdaj, nekaj dni po njegovi smrti, nam je težko napisati teh nekaj vrstic, saj pomenijo, da smo sprejeli, da zaključujemo z njim, z dolgim ​​obdobjem našega skupnega bivanja, z dolgim ​​obdobjem skupnih bojev. Ampak to je potrebno storiti. Mnogi drugi so že izrekli sožalje z besedami, polnimi sočutja, žalosti, participacije. Claudio je bil zgodovinar, generacija '68, bil je dober, tako osebno kot poklicno, radodaren, a bil je predvsem anarhist. Kaj to pomeni? Da je imel značaj človeka, ki je pripravljen na dialog, soočenje, solidarnost, pa tudi, da se prepotentnosti, vsiljevanju in nasilju sistema ali posameznikov nikdar ni uklonil.

In tega ni storil niti 1. maja 2020 (že tako bolan in zelo ogrožen), ko je z vsemi potrebnimi varnostnimi ukrepi (maske, rokavice, distanca) v skoraj zapuščenem mestu želel razdeliti časopis "Germinal", zaradi česar je dobil svojo zadnjo globo, izstavljeno zaradi nedovoljene demonstracije v covidnem času.

Claudio se je rodil leta 1946. Kot mnogi je otroštvo preživel v katoliškem okolju, vendar so ga njegove omejitve in dogmatske vsiljenosti, tudi spolne narave (med spovedjo mu je duhovnik rekel: »Ker si imel nečiste želje, to poletje ne boš smel na morje!!) kmalu oddaljile od tega sveta; Ko je prispel na univerzo, je zavohal osvobajajoč zrak leta '68 in takrat so se začele zasedbe, zlasti tista na ekonomski fakulteti, ki jo je opisal v eni od svojih knjig. A takrat so bili boji monopol komunistične partije, ki je vsiljevala svoje ideje. Toda na srečo so bili na univerzi tudi drugi ljudje, manj naklonjeni poslušnosti, skupščine in zasedbe pa so dopuščale veliko priložnosti za sporočanje svojih idej.

V tem obdobju, ko je obiskoval krožke Astrolaba in antimilitaristov, je prišlo do ključnega srečanja Claudia z Umbertom Tommasinijem, in z njim se mu je odprl drug svet razmišljanja, bojevanja, organiziranja in samoorganiziranja. Od takrat naprej se je vse odvilo hitro – v enem letu je drugo nadstropje stanovanja na ulici via Mazzini 11 postalo zavetišče stare skupine Germinal (približno deset starih anarhistov) in mladih libertarcev. Z dolge terase stanovanja so zavihrale rdeče/črno-črne zastave in transparenti, ki so mestu dali vedeti, kaj mislijo in želijo anarhisti in anarhistke.

To je bila prva lokacija skupine Germinal izven prostorov političnih strank, s prvim ciklostilom, ki so ga kupili sami, anarhistično knjižnico, zgodovinskim arhivom, prodajo knjig in časopisov, možnostjo sestankovanja kadar in kakor smo želeli, gostovanjem študentskih in delavskih kolektivov. Na tisoče ljudi je prihajalo, na tisoče mladih ga je spoznalo in z njim in z nami so gradili poti boja. Potem se je zgodil državni terorizem: masaker v Milanu, atentat na Pinellija, preiskave in iskanja bomb, prijave. Takrat so v Trstu, ne da bi kaj dosti razmišljali, iz predala vedno potegnili tole trojko: Venza, Tommasini, Germani.

In če ni bilo državne represije, so bili fašisti, ki so tepli in hoteli uničiti naš štab. In če niso bili fašisti, so bili komunisti PCI, ki so nas napadali in nam preprečevali, da bi na demonstracijah nosili naše zastave in naše časopise.

Toda vedno smo uspeli riniti naprej in širiti naš aktivistični boj. Antimilitaristični pohodi, najprej z radikalci, potem sami, ugovori vesti, solidarnost s tovariši soborci.

V začetku sedemdesetih se je skupina Germinal pridružila Italijanski anarhistični federaciji. S tem se nam je odprl svet veličastnih tovarišev in tovarišic. Nato je Claudio doživel še ena prelomnico: dobil je možnost poučevanja na univerzi, ne le sodobne zgodovine, ampak tudi zgodovine Španije in njene anarhistične revolucije, ki se ukvarja z ustno zgodovino.

Ponovno so sledili stiki z veliko študenti ter odpiranje Evropi in pisanje knjig. Stiki s tovariši z Vzhoda, ki so pripeljali do konference "Vzhod, laboratorij svobode" leta 1990 s prihodom več sto delegatov po nepričakovanem padcu Berlinskega zidu.

Narediti ta zelo nepopoln seznam se zdi enostavno, a vsaka pobuda, vsaka aktivnost se je morala soočiti s tisočimi ovirami, težavami, zavorami, tudi s strani koga*, ki se ga zdaj spominja z ljubeznijo.

Druga ključna izkušnja je bila intervju z Umbertom Tommasinijem ter zbiranje in posredovanje njegovih spominov. Knjiga v tržaškem dialektu, prevodi v italijanščino, v kastiljščino, v katalonščino, v slovenščino in prav v zadnjih mesecih, že iz bolniške postelje, v grščino.

Tistim, ki so ga spraševali, zakaj v grščini in ne v angleščini ali francoščini, ki sta najpogostejša jezika, je Claudio odgovoril: "Ker se tam borijo anarhisti in Tommasinijeve besede so lahko svetilnik, referenčna točka".

Medtem je njegovo srce proti koncu 90. let začelo kazati prve znake popuščanja.

Ko so nas zaradi gradbenih špekulacij, ki sicer niso bile uspešne (prekletstvo Bakunina, izgnanega iz rožnate sobe, lebdi nad vami), vrgli iz sedeža na ulici Via Mazzini, je Claudio podprl skupna prizadevanja za iskanje in nakup nove lokacije za Germinal v ulici Via del Bosco 52/a. Tam je vedno ostal prisoten in proaktiven, spodbujal srečanja in razprave. Včasih njegovih predlogov skupina ni sprejemala, pa tudi obratno, a jih je vseeno uresničeval sam, z običajno odločnostjo in trmo, ki sta ga vedno odlikovali (bil je blag, a ne vedno).

Ponovno je vzpostavil stik s sodelavci iz '68, zgladil je nekaj zelo ostrih robov in ​​oživljal izkušnjo "tistih iz '68".

Celo v bolnišnici je spreobračal zdravnike in medicinske sestre, razdeljeval "Germinal", ali kavo iz Chiapasa, ali mila iz grške tovarne, ki so jo zasedli in reorganizirali delavci.

Tovariši, ki so hodili k njemu, so bili zasuti z vprašanji politične narave, saj ni več mogel brati in se informirati.

Letošnjega aprila pa je hotel sodelovati pri nastajanju 131. številke »Germinala«, časopisa, katerega urednik je bil do nedavnega. Na listke papirja je s tresočo pisavo zapisal svojo avtobiografijo do leta '92.

Vemo, da bo želel pogreb z veliko zastavami in veliko anarhističnimi pesmimi. Vemo, da si bo želel zabave.

Vemo, da ga bodo mnogi pogrešali, da se bodo morali tisti, ki bodo ostali, še bolj zavzeti za uresničitev svojih/naših idej.

Čau Claudio, še naprej se bomo borili in v srcih nosili tvoj nasmeh. Naj živi anarhija.

Tovariši in tovarišice skupine Germinal, Trst

----------------

Izposojamo si od mreže anarhističnih in antiavtoritarnih radijev. Tovarišica iz Frequenz A se je pogovarjala s tovarišema iz anarhističnega kolektiva Feral Crust iz Filipinov.

------------

Pogovor s tovarišicami iz prstovsto, ustvarjalkami predstave za otroke Ramonina zgodbe in otroške slikanice Ramona in mreža svobode.

-----

Živa sila

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness