Jackson C. Frank

Oddaja
9. 7. 2022 - 20.00

Living is a gamble baby, loving's much the same, wherever I have played, whenever I've thrown them dice, the blues have run the game...

Jackson C. Frank je pozabljeni ameriški folk izvajalec šestdesetih let prejšnjega stoletja, ki je za čas svojega ne ravno dolgega življenja zaradi vselej spremljajoče nesreče izdal le en uraden studijski album. Vanj je prelevil številne lastne življenjske tragedije ter zdravstvene in osebne težave, ki so ga pestile vse do prerane smrti oziroma so jo navsezadnje tudi povzročile. Takšno tradicijo izraza globoke bolečine preko izpovedne, a pogosto simbolično nabite country folk poezije je nadaljeval tudi na številnih kasnejših domačih posnetkih, ki so na žalost izšli šele po njegovi smrti ... 

Seznam predvajanja
1. Jackson C. Frank – Blues Run The Game
2. Jackson C. Frank – Don’t Look Back
3. Jackson C. Frank – Kimbie
4. Jackson C. Frank – Yellow Walls
5. Jackson C. Frank – Here Come the Blues
6. Jackson C. Frank – Milk and Honey
7. Jackson C. Frank – My Name Is Carnival
8. Jackson C. Frank – Dialogue (I Want to Be Alone)
9. Jackson C. Frank – Just Like Anything
10. Jackson C. Frank – You Never Wanted Me
11. Jackson C. Frank – Marlene
12. Jackson C. Frank – Relations
13. Jackson C. Frank – The Visit
14. Jackson C. Frank – Cover Me With Roses
15. Jackson C. Frank – Mystery
16. Jackson C. Frank – The Spectre
17. Jackson C. Frank – In the Pines
18. Jackson C. Frank – Box Canyon
19. Jackson C. Frank – Stitch in Time
20. Jackson C. Frank – October
21. Jackson C. Frank – Bull Men
22. Jackson C. Frank – Singing Sailors
23. Jackson C. Frank – Night of the Blues (Version 1)
24. Jackson C. Frank – China Blue
25. Jackson C. Frank – Cryin’ Like a Baby 
26. Jackson C. Frank – I Don’t Want to Love You No More
27. Jackson C. Frank – Goodbye (To My Loving You)
28. Jackson C. Frank – Marcy’s Song
29. Jackson C. Frank – Halloween Is Black As Night
30. Jackson C. Frank – Maria Spanish Rose
31. Jackson C. Frank – Child Fixin’ to Die
32. Jackson C. Frank – (Tumble) In the Wind (Version 2)

Komadi v podlagah
1.
Jackson C. Frank – My Name Is Carnival
2. Jackson C. Frank – Spanish Moss (1974 Version)
3. Jackson C. Frank – Madonna of Swans
4. Jackson C. Frank – Juliette
5. Jackson C. Frank – Night of the Blues (Version 2)
6. Jackson C. Frank – Can’t Get Away From my Love

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podlaga: Jackson C. Frank - My Name Is Carnival
Jackson C. Frank je pozabljeni ameriški folk izvajalec šestdesetih let prejšnjega stoletja, ki je za čas svojega ne ravno dolgega življenja zaradi vselej spremljajoče nesreče izdal le en uraden studijski album. Vanj je prelevil številne lastne življenjske tragedije ter zdravstvene in osebne težave, ki so ga pestile vse do prerane smrti oziroma so jo navsezadnje tudi povzročile. Takšno tradicijo izraza globoke bolečine preko izpovedne, a pogosto simbolično nabite country folk poezije je nadaljeval tudi na številnih kasnejših domačih posnetkih, ki so na žalost izšli šele po njegovi smrti. 

Za začetek oddaje bomo poslušali prvo polovico Frankovega samonaslovljenega albuma, ki ga je izdal leta 1965. Glasbeni predel bo odprla ena najbolj znanih Jacksonovih pesmi Blues Run the Game, serenada vselej prisotnemu in neizbežnemu občutju bluesa, ki ga hrani nenehno neuspešno iskanje življenjske sreče. Sledili bosta še skladbi Don’t Look Back in Kimbie, uvodni glasbeni del pa se bo zaključil še z eno bluesovsko, tokrat ne le toliko v pomenu, temveč tudi v malce bolj bluesovskem zvenu – Here Come the Blues.

1. Jackson C. Frank – Blues Run The Game
2. Jackson C. Frank – Don’t Look Back
3. Jackson C. Frank – Kimbie
4. Jackson C. Frank – Yellow Walls
5. Jackson C. Frank – Here Come the Blues

Podlaga: Jackson C. Frank - Spanish Moss (1974 Version)
V oddaji DJ grafiti smo na sredini edinega uradnega studijskega albuma Jacksona C. Franka, ki je izšel daljnega leta 1965. Sproducirale so ga roke polovice slavnega dua Simon & Garfunkel Paul Simon, ki je kasneje s svojim glasbenim kolegom Artom Garfunklom napravil tudi priredbo prej slišanega uvodnega Jacksonovega komada Blues Run the Game.

Frank se je na glasbeno pot podal v najstniških letih, ko je v dar od učitelja prejel kitaro, v tej rani rokerski mladosti pa se je sprva navdušil predvsem nad Elvisom. Pri enaindvajsetih letih se je po kratki glasbeno neuspešni eskapadi po Kanadi z nekaj nabranega denarja odločil oditi v še bolj daljni svet in se s kitaro za kruhom odpravil v Anglijo. Na Britanskem otočju se je hitro in uspešno zlil s takrat tlečo londonsko folk sceno in znotraj nje spoznal tudi Paula Simona, ki mu je omogočil snemanje albuma. Snemanje celotnega albuma je trajalo zgolj šest ur, potekalo pa je v precej zabavnih okoliščinah, saj je bil Jackson tako sramežljive narave, da je moral celo v studiu nastopiti za pregrado, varno skrit pred pogledi Simona in Garfunkla. Album je bil v krogu folk scene dobro sprejet, a že leto po izidu se je Frankovo duševno stanje močno poslabšalo, ob osebnih težavah pa ga je prizadela še za glasbeno kariero usodna pisateljska blokada. Kmalu se je odtujil še od angleške glasbene scene, ki se je iz folkovske prelivala v hipijevsko, znotraj te pa se Jackson ni počutil domače.

V prihajajočem glasbenem bloku bomo poslušali še drugo, glasbeno močnejšo polovico albuma Jacksona C. Franka. Blok se bo odprl s precej znanim komadom Milk and Honey, sledila bo Frankova najpopularnejša pesem My Name Is Carnival, ki je nedavno doživela obuditev kot del soundtracka za film Joker, nato bosta na vrsti samotarska Dialogue (I Want to Be Alone) in pa skladba Just Like Anything, ki je verjetno najbolj depresivno zveneča Jacksonova pesem, kar pa je precej ironično, saj si jo je sam zamislil kot komično. Glasbeni blok bo zaključila skladba You Never Wanted Me , ki sicer opeva neuslišano ljubezen, a ji je Frank nepričakovano dodal rahlo svetel, optimističen obrat.

6. Jackson C. Frank – Milk and Honey
7. Jackson C. Frank – My Name Is Carnival
8. Jackson C. Frank – Dialogue (I Want to Be Alone)
9. Jackson C. Frank – Just Like Anything
10. Jackson C. Frank – You Never Wanted Me

Podlaga: Jackson C. Frank – Madonna of Swans
V DJ grafitih na Radiu Študent nadaljujemo po življenjski poti leta 1943 rojenega ameriškega folk izvajalca Jacksona C. Franka, ki sta mu bili nesreča in tragedija stalni spremljevalki. Prvič sta ga obiskali že pri rosnih enajstih letih, ko je zagorela šola, ki jo je obiskoval. V požaru je čez okno uspel rešiti kopico svojih sošolcev, prijateljev, a požar je bil usoden za petnajst njegovih vrstnikov, med njimi tudi za Marlene du Pont – njegovo prvo simpatijo, sam pa je utrpel hude travme in opekline, ki so ga zaznamovale za celo življenje. Zaradi opeklin po več kot polovici telesa je imel težave z gibanjem, ogenj pa je poškodoval tudi njegovo ščitnico, kar je povzročilo nabiranje prekomerne telesne teže in kalcifikacijo v sklepih – posledično kronično bolečino in še več težav pri gibanju. Žalostna tragedija pa je bil dogodek, ki je navsezadnje sprožil Frankovo glasbeno ustvarjanje. Zaradi izkazanega herojstva je med okrevanjem od učitelja prejel prej omenjeno kitaro, s katero se je vse začelo, pri enaindvajsetih pa še izplačilo zavarovalnine, ki mu je omogočila odhod v Anglijo.

K tej tragični grozoti, ki je bila le prva od nesreč v njegovem življenju, se je Jackson vračal tudi v glasbi. Primer tega bo v sledečem glasbenem delu prva pesem Marlene, ki jo je Frank posvetil svoji otroški simpatiji, sledil pa bo še kup otožnih, kakšnih manj otožnih in celo pretresljivih pesmi, ki za čas njegovega življenja niso bile nikoli uradno izdane in so nastale večinoma kot domači posnetki nekje med letom 1965 in letom Jacksonove smrti – letom 1999. 

11. Jackson C. Frank – Marlene
12. Jackson C. Frank – Relations
13. Jackson C. Frank – The Visit
14. Jackson C. Frank – Cover Me With Roses
15. Jackson C. Frank – Mystery
16. Jackson C. Frank – The Spectre

Podlaga: Jackson C. Frank – Juliette
Po vrnitvi iz Anglije nazaj na rodna tla je v Frankovo življenje na kratko celo posijala luč. Spoznal je svojo ljubezen, bivšo manekenko Elaine Sedgwick, z njo dobil sina in hčerko, povrh srečnega družinskega življenja pa je pridno pripravljal še nov album. A sreča je opoteča, in Frankovo življenje je hitro zgrmelo nazaj navzdol po hribu. Sina je izgubil zaradi cistične fibroze, to pa ga je pognalo v hudo depresijo, zakon z ženo je razpadel in za dlje časa se je znašel v psihiatrični ustanovi. Iz nje se je vrnil popolnoma obubožan, se bil prisiljen preseliti nazaj k staršem in stalno prositi bližnje za finančno pomoč.

V glasbenem predahu bomo slišali nabor občutno melanholičnih Frankovih pesmi. Prva bo na vrsti folk-bluesovska klasika In The Pines, znana tudi pod naslovom Where Did You Sleep Last Night, sledile bodo Box Canyon, Stitch in Time, October, na koncu pa še pesmi Bull Men in Singing Sailors, v katerih slišimo klasičen vzorec brenkanja in stalen nabor istih akordov mnogih kasnejših Frankovih pesmi, ki so bile posnete v devetdesetih letih.

17. Jackson C. Frank – In the Pines
18. Jackson C. Frank – Box Canyon
19. Jackson C. Frank – Stitch in Time
20. Jackson C. Frank – October
21. Jackson C. Frank – Bull Men
22. Jackson C. Frank – Singing Sailors

Podlaga: Jackson C. Frank – Night od the Blues (Version 2)
Po kakšnem desetletju životarjenja se je Jackson C. Frank odločil, da bo stvari spremenil, a žal ne na bolje … V blodnjavem in psihotičnem stanju je brez obvestila pobegnil od doma v New York v prepričanju, da bo tam po naključju gotovo naletel na Paula Simona, ki bi mu lahko zopet pomagal na boljša pota. A to se seveda ni zgodilo, Frank se je namesto tega znašel na cesti in cela osemdeseta bodisi preberačil na ulici bodisi preživel po različnih psihiatričnih ustanovah, kjer so ga zdravili za paranoidno shizofrenijo. V tem času je tudi oslepel na levo oko, ko ga je za bolno zabavo ponoči v spanju z zračno puško napadla lokalna mularija.

Sledeči glasbeni blok bo sestavljen pretežno iz otožnih ljubezenskih reminiscenc. Slišali bomo skladbe Night of the Blues, China Blue, Cryin’ Like a Baby, I Don’t Want to Love You No More in Goodbye (To My Loving You).

23. Jackson C. Frank – Night of the Blues (Version 1)
24. Jackson C. Frank – China Blue
25. Jackson C. Frank – Cryin’ Like a Baby 
26. Jackson C. Frank – I Don’t Want to Love You No More
27. Jackson C. Frank – Goodbye (To My Loving You)

Podlaga: Jackson C. Frank – Can’t Get Away From my Love
Po nenehnih padcih in neizpolnjenih ambicijah je Frank leta 1999 v 57. letu starosti preminil za posledicami pljučnice in srčnega zastoja. Njegovo glasbeno delo je bolj kot ne utonilo v pozabo in je bilo poznano le še peščici najbolj zagretih folk poznavalcev, kljub temu da so njegove pesmi v nekem trenutku preigravala zveneča imena, kot so Simon & Garfunkel, John Mayer, Nick Drake, Bert Jansch, Marianne Faithfull in drugi. Šele leta 2015 je bila izdana kompilacija vseh njegovih pesmi, studijskih in domačih demo posnetkov, ki je bila očitno rezultat tega, da so ob številnih priredbah in vključitvah Frankovih pesmi v razne soundtracke ljudje Jacksonu naposled začeli posvečati zasluženo pozornost, ki je v svojem tragičnem življenju ni nikoli dosegel. Kljub neizpolnjenemu potencialu, nedoseženim ambicijam in obsodbi na pozabo se spomin na Jacksona C. Franka danes tako naposled obuja in živi v dušah nesrečnih in izgubljenih sanjačev, kakršen je bil tudi sam.

Za zaključek oddaje bomo slišali skladbe Marcy’s Song, Halloween Is Black As Night, Maria Spanish Rose, Child Fixin’ to Die in avtorju oddaje najbolj presunljivo pesem (Tumble) In The Wind, ki je nekakšen melanholičen, medlo svetlikajoči se venček vseh Frankovih posebnosti in izrednosti.

28. Jackson C. Frank – Marcy’s Song
29. Jackson C. Frank – Halloween Is Black As Night
30. Jackson C. Frank – Maria Spanish Rose
31. Jackson C. Frank – Child Fixin’ to Die
32. Jackson C. Frank – (Tumble) In the Wind (Version 2)

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentarji

kurbo

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.