Gates Of Londra: Servants of the Runestaff + Peace Vaults: Peace Vaults

Recenzija izdelka
2. 3. 2022 - 19.00

Iz hladne Avstrije prihaja svež val zvočnih urokov podzemnega black metala. V Tolpi bumov bomo poslušali dve novi entiteti iz zanimivega kolektiva iz Linza. Prvi bodo Gates Of Londra, ki jim bodo sledili Peace Vaults. Oba benda sta izdala svežo kaseto pri lokalni, obskurni založbi Födweg.

 

Gates Of Londra: Servants of the Runestaff (Födweg, 2022)

Födweg je kolektiv iz Linza, danes enega najbolj zanimivih gnezd podtalnega black metala v Evropi. Oba recenzirana projekta člane delita z drugimi, izvrstnimi bendi iz Linza. Najbolj izstopajoči zasedbi, ki smo ju tudi obravnavali v Tolpah, sta Hagzissa in Kringa. Obe izdajata pri zelo pomembnih založbah na black metal sceni, norveški Terratur Possesion in nemški Iron Bonehead Productions. Pri založbi Födweg pa slišimo njune projekte, ki so bolj usmerjeni v lo-fi black metal vode. Najbolj znana zasedba pri tej založbi je Brånd in vam jo toplo priporočamo, če ste ljubitelji surovega lo-fi black metala. A linški kolektiv ima zelo originalen pristop do vseh projektov, ti pa tako tudi zvenijo, četudi črpajo iz klišejskih struj black metala. Dejstvo pa je, da je vse, kar pride iz tega kolektiva, absolutno zlato!

Ko smo prvič slišali prvi singel z debija Servants of the Runestaff zasedbe Gates Of Londra, smo ga takoj okronali za RŠ Hit. Pred prvencem je bend leta 2020 izdal še demo kaseto, ki je sicer bolj osredotočena na surov black metal kot na sveži material. Gates Of Londra je dvojec, oba člana pa igrata še v Brånd, Eisenhand, Kringa, Peace Vaults in Rosa Nebel. Na plošči Servants of the Runestaff še zmeraj predstavljata surovi lo-fi black metal z ritem mašino, vendar je razviden tudi vpliv temačnega postpunka. Zadeva nas tako spominja na še en zanimiv projekt – Spear Of Teura iz Zagreba – saj se tudi v njem mešata dotična žanra. 

Postpunk asociacija je vezana na estetiko ritem mašine, ki black metalu ni tuja, a način uporabe in slišani zvoki nas tako pri Gates Of Londra kot pri Spear Of Teuta spominjajo na temačne postpunk bende iz osemdesetih. Avstrijski duo ima obenem še elemente fantazijskega dungeon sintha. To dosežeta s subtilno uporabo melodij, ki jih postrežejo lo-fi klaviature. Navdih za glasbo in besedila pa črpata iz knjige The Secret of the Runestaff angleškega avtorja fantazijskih romanov Michaela Moorcocka.

Skratka, prvenec avstrijskega dvojca je izjemen. Album navdušuje s temačnim vzdušjem, ki se na trenutke prelevi v triumfalne melodije in nas prežarči v začaran svet magije.
 

Peace Vaults: Peace Vaults (Födweg, 2022)

Drugi del Tolpe bumov posvečamo prvemu demu dvojca Peace Vaults. Tudi njuno jedro tvori surovi black metal, za razliko od Gates Of Londra pa slišimo prave bobne in agresivnejše kitare. Podobni so si po popestritvi svojega zvoka z uporabo klaviatur in dejstvu, da je njihov black metal blizu punku. Najbolj plemenit pristop je v tem primeru vokal, ki je na trenutke boleče kričeč, v drugih momentih pa zapet. Prav to petje naredi odlično, pogubno in zamorjeno vzdušje. Čeprav oba benda črpata iz starega postpunka in estetike surovega black metala, je zanimivo, da je rezultat drugačen, ampak podoben. Peace Vaults delujeta bolj agresivno in besno, medtem ko Gates Of Londra zvenita bolj zasanjano. 

Leto izdaje: 
Institucije: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.