Globalna razgradnja plastike

Aktualno-politična novica
21. 12. 2021 - 8.00

Raziskovalna skupina iz Švedske je pokazala na široko razširjenost mikroorganizmov oziroma njihovih encimov, ki so sposobni razgradnje plastike. Z računalniškim modeliranjem so odkrili skupno trideset tisoč encimov, ki lahko razgrajujejo deset različnih tipov plastike. Največ takšnih encimov so zaznali na lokacijah, ki so najbolj onesnažene z mikroplastiko, kot sta Mediteransko morje in Južni Tihi ocean.

Biološka razgradnja plastike je nadvse zaželen proces, ki lahko delno pripomore k bolj trajnostnemu ravnanju z milijoni ton plastičnih odpadkov, ki se nabirajo v morju in na kopnem. Mikroorganizme, ki imajo potencial za razgradnjo plastike, pogosto iščemo v vodnih okoljih, bližini deponij ali bližini proizvodnih obratov plastike. V omenjeni študiji pa so encime za razgradnjo iskali na podlagi podobnosti DNK-zapisov za encime, ki imajo eksperimentalno potrjeno sposobnost razgradnje plastike, v metagenomskih bazah podatkov. Te vsebujejo DNK-zaporedja vseh mikroorganizmov, prisotnih v  raznolikih kopenskih in vodnih okoljih.

Rezultati so pokazali veliko razširjenost takšnih encimov v oceanih in kopenskih vzorcih tal. Še posebej pogosto so zapise za takšne encime zaznali v genomih alfa in gama proteobakterij. Opazili so, da količina zaznanih razgradnih encimov narašča z globino oceana, kjer so prisotne tudi večje koncentracije mikroplastike. Z analizo podatkov o onesnaženosti analiziranih okolij so prav tako opazili povezavo med večjo količino zaznanih razgradnih encimov in okolji z večjo onesnaženostjo s plastiko.

Čeprav študija govori zgolj o morebitni sposobnosti nekaterih mikroorganizmov za razgradnjo plastike, rezultati kažejo, da se mikroorganizmi v različnih okoljih morda že prilagajajo na globalno onesnaženost s plastiko. Zagotovo pa študija ponuja številne priložnosti za preučevanje najobetavnejših razgradnih encimov.

 

Zbritoff je pripravila Katarina. 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness