Pijana opica

Aktualno-politična novica
31. 5. 2022 - 8.00

Ameriška raziskovalna skupina je v reviji Royal Society Open Science objavila članek o vlogi etanola v prehrani živali. Spraševali so se, kaj bi lahko vplivalo na človeško uživanje in zlorabo alkohola. Pomagali so si s srednjeameriškimi opicami, znanimi pod imenom črnoroka obešalka ali Geoffroyeva brezpalčarka. Omenjene opice namreč redno uživajo sadje, ki vsebuje od enega do dveh odstotkov etanola, to pa predstavlja tudi njihov glavni vir energije.

 

Raziskovalna skupina je s pomočjo infrardečega spektrometra in refraktometra preverila vsebnost etanola in saharoze v sadju, ki so ga uživale opice. Vzorce so izbrali naključno ali pa so izbrali tiste sadeže, ki so bili že delno objedeni. Drugi del analiz je zajemal odvzem opičjega urina. To so storili tako, da so urin s pomočjo lijaka lovili pod krošnjami dreves. V petih od šestih vzorcev so z metodo masne spektroskopije in tekočinske kromatografije v urinu zaznali sekundarne metabolite etanola, kot sta etil glukuronid in etil sulfat.

 

Vzrok, da opice raje izbirajo zrelejše sadje, je lahko tudi sladkor, ki ga vsebuje, ne nujno alkohol. Zanimalo jih je tudi, kako opice izbirajo sadež, ki ga bodo pojedle. Nekateri najdeni zreli plodovi so bili nedotaknjeni in neobjedeni, verjetno zaradi njihovega videza ali vonja. Opice namreč prisotnost etanola tudi zavohajo in na podlagi tega izberejo plod, ki ga bodo pojedle. Vsebnost alkohola v urinu ni odvisna samo od užite hrane ali pijače, temveč tudi od drugih fizioloških dejavnikov, ki pa tukaj niso bili upoštevani.

 

Sadje, ki ga uživajo omenjene opice, se imenuje jamajška sliva ali Spondias mombin. Avtohtoni prebivalci Srednje in Južne Amerike uporabljajo te sadeže za izdelavo čiče, fermentirane alkoholne pijače. Prisotnost alkohola v sadju je produkt naravne fermentacije kvasovk, ki porabljajo sladkor v zrelem sadju. Višja vsebnost sladkorja v sadju pomeni več hrane za kvasovke in posledično večji delež nastalega alkohola. Iz fermentiranega sadja tako opice pridobijo več kalorij, to pa je z evolucijskega vidika seveda zaželeno, saj več kalorij pomeni več energije.

 

Psihoaktivni in hedonistični učinki etanola pa lahko po drugi strani povzročijo željo po povečanem uživanju in posledično večjem vnosu kalorij. Z ugotovljenim so potrdili hipotezo o pijani opici, ki pravi, da nagnjenost ljudi k uživanju alkohola izvira iz globoko zakoreninjene naklonjenosti uživanju sadnih plodov z naravno prisotnim etanolom.

 

ZbritOFF je napisala (pi)Jana.

Aktualno-politične oznake: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness