S konopljo proti drogam na recept

Aktualno-politična novica
13. 4. 2018 - 7.05

Statistična študija, objavljena v The Journal of the American Medical Association, je postregla z zanimivimi ugotovitvami, ki zadevajo spremembo ameriške zakonodaje na področju medicinske konoplje. Rezultati obsežne študije kažejo, da je uvedba medicinske konoplje opazno zmanjšala uporabo močnih protibolečinskih zdravil.

V zadnjih 15 letih se je poraba močnih protibolečinskih zdravil iz skupine opioidov povsod po svetu močno povečala. Potem ko so zdravniki ob vstopu v novo tisočletje spremenili svoj odnos in zmanjšali toleranco do bolečine, se je predpisovanje opioidov namreč povečalo za kar trikrat. Opioidi, kot so hidrokodon, fentanil in morfij, sicer večinoma zelo učinkovito lajšajo močne bolečine, vendar hkrati povzročajo resne neželene učinke, od zaprtja do vrtoglavice in zaspanosti.

Ravno zaradi omenjenih učinkov nosijo takšna protibolečinska zdravila na zunanji ovojnini rdeč trikotnik, ki opozarja na absolutno prepoved vožnje, česar pa mnogi bolniki ne upoštevajo. Najbolj črn scenarij, ki zaradi razvoja tolerance, večanja odmerkov in tudi odvisnosti niti ni tako redek, je zastoj dihanja in smrt, povezana z uporabo opioidov. Na tak način so zaradi zlorabe protibolečinskih zdravil na recept v zadnjem času prezgodaj umrli številni igralci in glasbeniki.

Pred nekaj leti pa so v Združenih državah Amerike zaznali nenaden upad predpisanih zdravil iz skupine opioidov. Na prvi pogled nepričakovan pojav je statistična študija uspešno povezala s spremembo zakonodaje o uporabi medicinske konoplje v več ameriških zveznih državah. Določenim bolnikom, pri katerih zdravljenje bolečine ni dalo želenega rezultata, so v nekaterih državah omogočili gojenje lastne konoplje v domačem okolju. V drugih državah pa so celo organizirali centre, kjer bolniki po legalni poti pridejo do svojega odmerka medicinske konoplje.

Za izvedbo statistične študije so raziskovalke in raziskovalec v časovnem obdobju med 2010 in 2015 beležili skupno število predpisanih dnevnih odmerkov za določeno zdravilo. Podatke so pridobili od zdravnikov, ki delajo v okviru sistema Medicare, ki nekaterim državljanom Združenih držav Amerike omogoča vsaj delno kritje stroškov za sicer plačljiva zdravila.

Skupno število dnevnih odmerkov opioidov na leto znotraj neke države v poprečju znaša preko 23 milijonov, to število pa se je v državah, kjer so uzakonili medicinsko konopljo, zmanjšalo za dobra 2 milijona. Centri z medicinsko konopljo so število dnevnih odmerkov kateregakoli opioida zmanjšali za skoraj 15 odstotkov. Če zakonodaja bolnikom omogoča zgolj gojenje konoplje v domačem okolju, pa se je število odmerkov opioidov zmanjšalo samo za slabih 7 odstotkov.

Čeprav stroka zaenkrat ostaja previdna, je vsekakor spodbudno dejstvo, da poraba opioidov in z njimi povzročeno število smrti v Združenih državah končno upadata. Ob tem pa uporaba marihuane za medicinske namene narašča predvsem med starejšo populacijo.

Ali so tudi slovenski dedki in babice pripravljeni na novo hipi revolucijo, se sprašuje Andrea.

 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.