Simpatični big boss imunskega sistema

Aktualno-politična novica
8. 3. 2018 - 7.05

Znanstvenice in znanstveniki iz Združenih držav Amerike, Danske in Nemčije so v reviji Science obelodanili nova spoznanja o nadzoru živčevja nad imunskim sistemom. Z domiselnim pristopom so preučili potek črevesne okužbe s paraziti ob sočasni uporabi zdravil za astmo, in tako dokazali, da se lahko odziv imunskega tkiva pod vplivom živčevja zmanjša.

Čeprav naj bi živčni in imunski sistem delovala neodvisno drug od drugega, so znanstveni dokazi o medsebojnem vplivu teh dveh sistemov zaenkrat še precej pomanjkljivi. Aktualna študija je pod lupo vzela dva na videz precej različna, a vsebinsko podobna vnetna procesa - črevesno okužbo s paraziti in astmo. Oba vnetna procesa namreč potekata na podoben način, z značilnim porastom protiteles IgE, limfocitov T in citokinov, ki spodbujajo vnetje.

Čeprav se zdi, da čreva in pljuča nimajo kaj dosti skupnega, ju povezuje prisotnost limfoidnega tkiva, ki vsebuje celice imunskega sistema. Tkivo oživčuje simpatično živčevje ali simpatik, ki se aktivira ob nevarnosti. Takrat simpatik sproži odziv "beg ali boj", živčni impulzi pa se prenašajo z živčnim prenašalcem noradrenalinom, ki se med drugim veže na beta-receptorje.

Študija je najprej pokazala, da je imunsko tkivo v črevesju bogato z beta-receptorji, potem pa se je raziskava preusmerila na opazovanje vnetnega odziva pri miših. Opazovali so zdrave in gensko spremenjene miši, ki so imele manjšo stopnjo izražanja genov za beta-receptorje. Ko so miši okužili s črevesnim parazitom, so gensko spremenjene miši z manjšim številom beta-receptorjev razvile močnejši imunski odziv kot zdrave miši.

Ravno obratno pa se je zgodilo, če so zdravim mišim s črevesno okužbo dodali zdravilo za astmo salmeterol. Imunski odziv se je zaradi učinka zdravila, ki spodbuja delovanje simpatika in tako v pljučih širi dihalne poti, zmanjšal, število parazitov pa se je temu primerno povečalo. Podoben učinek so opazili pri vdihovanju alergena, ki bi praviloma moral povzročiti hudo vnetno reakcijo v pljučih, a jo je zdravilo za astmo uspešno omejilo.

Poleg svežih dognanj o nadrejenosti simpatika nad imunskim sistemom je raziskava prinesla svež veter v družini starih zdravil za astmo, ki se bodo v prihodnosti morda izkazala tudi pri zdravljenju določenih vnetnih bolezni.

Razmišljanje izven škatle v znanosti pozdravlja Andrea.

 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.