Check out my mixtape, fam

Oddaja
2. 3. 2015 - 8.40

Že od zgodnjih dni rap glasbe v osemdesetih, mixtapes oz. po domače mikstejpi - to so neuradne izdaje, ki praviloma v miksu predstavljajo odsek dela nekega rapperja in ki so na voljo preko neuradnih kanalov - imajo pomembno vlogo. Preko tega neformalnega medija je marsikateri danes znan rapper napravil svoje prve korake v hip hop industriji - denimo 50 Cent in Drake - ali pa predčasno predstavil material, ki se je nekaj časa kasneje pojavil na uradnem albumu - po tovrstni uporabi mikstejpov je med drugim znan preminuli nuyorški rapper Notorious B.I.G., katerega neuradne kasetne izdaje so svojčas veljale za zlata vredne med hip hop oboževalci. Tu so tudi rapperji, ki jim iz tega ali onega razloga odgovarja bolj svoboden mikstejp format, in ki so temu primerno izdali nekatere bolj cenjene dele svojih opusov v obliki eklektičnih mikstejpov - pomislimo na Papoose-a, Lil Wayne-a in Lupe-ja Fiasca. Nenazadnje, pod mikstejpom se ponavadi podpiše hip hop DJ, in ta lahko v primeru izjemnega mikstejpa tudi dobi status zvezde.

Dasiravno pestra zgodovina teh nekoč v obliki kaset izdanih - od tod ime mikstejp - rap stvaritev nerazločno križa s tisto glasbo, ki jo poslušamo na MTVju in v oddaji Rhyme Kickerz, v današnji ediciji Memerator po vsej verjetnosti ne bomo imeli opraviti z zgodbami o hip hop uspehu.

Tisti, ki veliko časa preživljate med rap in sorodnimi vsebinami na Soundcloudu ali YouTube-u ste v komentarijih gotovo že naleteli na poziv nekega neznanega rapperja, da poslušate njegov mikstejp, oz. da za njegov mikstejp glasujete na nekem spletnem glasovanju. Bilo je samo vprašanje časa, da so tovrstni pozivi, spričo svoje pogostosti in poenotene oblike, postali predmet for internetnih pametnjakovičev. In v današnjem Memeratorju si bomo ogledali nekatere teh.

Začnimo s Twitterjem, kjer izjava »Check out my mixtape, fam« zadnje čase dobiva komične razsežnosti; in bodimo realni, tako kot pri marsikaterem meme-u, levji delež smeha se skriva jezikovni formulaciji, konkretno v obvezni uporabi slang besede »fam«, črnske različice naše »staari«. Tako najdemo sliko zmrznjenega svežega mladega piščanca v hladilni vitrini s pripisom »Check out my boy Fresh Young Chicken's mixtape, fam« in parodijo na Twitter račune, ki dajo relationship nasvete: »When she says »I'm fine«, what she really means is »check out my mixtape fam«. Najdemo tudi pismo, ki ga nek 7-let star otrok naj bi napisal božičku, in ki se glasi »Dear Santa, all I want for christmas is for you to check out my mixtape fam.« Sarkastična uporabljena izjava »check out my mixtape, fam« pravzaprav ima neko kultno vrednost med Twitteraši, kot lahko vidimo pri Tweetu »I want a mixtape just so I can write Check out my mixtape fam« in pri Tweetih, kjer pisci ponosno razkazujejo »real life« interakcije, ko jim je nek rapper osebno poskusill vsiliti svoj mikstejp z besedami »check out my mixtape fam«. Da pa samopromocijsko vsiljevanje ni omejeno na rap glasbo pričata tweet revije Complex, ki je na hešteg #thegrammysin5words napisala »Check out my mixtape fam«, in pa popularen tweet »Professors who force their students to buy a textbook they wrote themselves is the college equivalent of check out my mixtape fam«.

Internet tudi zabeleži smešne »real life« epizode iz življenj obetavnih rapperjev, ki promovirajo svoje mikstejpe... Kaj od tega je res, pa boste sami presodili. Denimo SMS sporočilo, ki ga naj bi nek rapper poslal svojemu prijatelju, in v katerem sporoča, da je ravnokar izgubil službo v McDonald's-u, ker je svoj mikstejp dajal v Happy Meale. Obenem smešen in žalosten - in po vsej verjetnosti neresničen - pa je screen shot iz Twitterja, kjer nek dijak v velikih črkah sporoča, da bo jutri ob dvanajstih postrelil celo šolo, in da tisti, ki hočejo živeti, naj ostanejo doma. Priložnost za zastonj publiciteto pa je takoj pograbil rapper, ki je v odgovor napisal »First check out my mixtape tho, that shit fire fam«.

Da pri lastni promociji mladi rapperji naj ne bi imeli nobenega občutka za spodobnost pa lahko vidimo v seriji humorističnih skicev, ki jih je pripravil in na YouTube dal priljubljen vloger 8JTV. Tu lahko vidimo, kaj vse je nek mlad rapper pripravljen storiti, da bi njegov »mikstejp« prišel do svežih ušes: vrže se pod avtomobil, in, pod pretvezo, da umira, zaskrbljenega voznika prosi, da mu izpolni zadnjo željo: vzemi CD iz mojega žepa - to je moj mikstejp - in ga nabij do konca v avtu; ko zbirajo prispevke v cerkvi, namesto denarja v pušico da kopijo svojega mikstejpa; pride na poroko s celo škatlo svojih mikstejpov. Vloger Filthy Frank je analiziral vsiljevanje mikstejpov kot patologijo, in v njegovem videu vidimo, kako ujame prijatelja, ki poskuša skriti kup doma pečenih CDjev pod jakno; »Kaj imaš tam?« sprašuje, »Nič, res ni nič,« mu s tresajočim se glasom odgovori prijatelj, in v duhoviti in odštekani izmenjavi, ki sledi, mikstejpi so tretirani kot crack. Frank v svojem spotu tudi preleti »warning signs«, na katere moramo biti pozorni, če hočemo preprečiti, da bi se naši bližnji podlegli epidemiji napihnjenih predstav o raperski sposobnosti, oziroma druge smešne pojave amaterskega rapa na spletu, denimo »Trash lyric posters«, to so ljudje, ki v komentarijih pod YouTube posnetki z instrumentalnimi verzijami popularnih rap komadov napišejo svoja rap besedila, ki praviloma niso dobra.

Poleg prošnje, da čekiramo njihove mikstejpe, je temeljni del tovrstnih spletnih pozivov tudi standardizirana, lastna - kajpak - ocena rapperja, da je njegov mikstejp »fire«, oz. »ogenj«, oz., da to smiselno prevedemo v slovenščino, »hud«, ki ji ponavadi spremlja niz emoji ikoncev, ki ponazarjajo plamena. »Ogenj« kot simbol »hude« glasbe pa se je najbolj prijel pri nekem drugem aktualnem meme-u, ki zadeva vsiljevanje glasbe: aux kabel oz. auxillary cable. Pri tem meme-u gre za bonton in prepire okrog poslušanja glasbe v avtu preko zunanjih naprav, priklopljenih preko oz. aux kabla. Čeprav pri aux meme-u najdemo tudi negativne recepcije - slika ženske, ki leti iz avtomobila, in pripis »ko daš aux kabel sestri in ona da gor Iggy Azalea«, je velika večina teh meme-ov posvečenih navdušeno sprejetim glasbenim izborom, ki so, z eno besedo, fire. Gre pravzaprav za skrajno repetitiven meme, pri katerem dobimo slike predmetov ki gorijo: avto, ki gori, avion, ki gori, stolpnica World Trade Center, ki gori - in poleg teh slik smiselno oblikovane izjave: »ko ti v avtu dajo aux kabel«, »ko na avionu dobiš aux kabel«, in pa, pri podobah enajstega septembra, »ko ti v službi dajo aux kabel«. Ne bom lagal, ta meme očara prav s svojo infantilnostjo, ki jo je lepo povzel nek Twitter uporabnik: »upam, da mi avtomobil ne gori v prometni nesreči, ker namesto, da pomagajo, ljudje bojo stvar slikali za aux meme-e.«

Aktualno-politične oznake: 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.