Festival Grounded

Recenzija dogodka
29. 8. 2023 - 14.00

Channel Zero, Menza pri Koritu, Gromka, Tiffany in Monokel, 24.–26. 8. 2023

 

Poslušamo prvo kompilacijo festivala Grounded
 / 19. 8. 2023

Sedma edicija festivala Grounded, ki se primarno osredotoča na robno elektronsko glasbo in v ospredje postavlja marginalizirane skupine, se je v naši prestolnici odvijala med 24. in 26. avgustom. Ustvarjalke in govorke so se letos posvetile tematiki miru. Do izbire teme niso vodile zgolj trenutne globalne politične razmere, temveč tudi razmišljanje o ekosistemih podzemnih elektronskih skupnosti in pojavih, ki povzročajo rušenje varnega in mirnega plesnega okolja. V sklopu festivala je izšla benefit kompilacija različnih izvajalk Grounded - Peace, na kateri so sodelovale številne lokalne in tuje producentke in glasbenice. Mir ne more in ne sme biti stanje odsotnosti vojne, ampak stanje pravičnosti in blaginje za vse, je zapisano na spletni strani festivala. Dopoldanske in zgodnje popoldanske ure so bile tako namenjene naboru okroglih miz ter pogovorov s teoretiki, osebami, ki so same prestale vojno, novinarji in umetnicami. Pogovorni program se je pretežno odvijal na Muzejski ploščadi v četrtek in petek, v lokalu Pritličje in v sosednjem atriju mestne hiše. Za tiste, ki so pogovore morebiti zamudili, je dostopen tudi videoposnetek na YouTube kanalu.

»Ne poznaš je, hodi na drugo šolo«
 / 19. 5. 2023

A glavni razlog, da je Grounded privabil večino obiskovalk, je bil večerni klubski program, pri katerem smo večinoma lahko plesali ob domačih izvajalcih. Vsak večer festivala se je odvijal na drugi lokaciji. V četrtek smo tako lahko v klubu Channel Zero poslušali razgibano igriv set msn gf in se ob njem razgreli, se topili ob spolirani produkciji Ascytha, astralno projicirali ob nastopu britanske producentke babynymph in zaključili z nastynancy. Prvi večer je zaradi močnega nabora ustvarjalk kar nekaj obiskovalcev pripravil do tega, da so pozabili na delovni dan naslednjega jutra in se do treh zjutraj gibali v prostorih predklubja in okrog njega. Tudi nočne temperature so bile bistveno bolj prizanesljive.

Druga zgodba je bila petkov večer, na katerem se je predstavilo največje število ustvarjalk. Po neizprosnem dnevu, ko je živo srebro že v popoldanskih urah kazalo trideset stopinj in se ni prav drastično spustilo niti okoli osme ure, so južno dvorišče Metelkove pričele ogrevati članice kolektiva Ustanova. Razen nekaj stalnih obrazov in prijateljic ni bilo videti drugih ljudi. Na to je deloma vplival vročinski val, deloma pa tudi navada ljubljanskih žurerjev, ki raje pustijo, da jim ukradejo bicikel, kakor pa da se še pred enajsto prikažejo zunaj. Kljub temu se je v naslednjih nekaj urah dvorišče konkretno napolnilo. Katcha in balana sta poskrbeli za pravo džuskarico. Pred Gromko je bil postavljen tudi štant z merchem – ne prav pogosta praksa na tovrstnih dogodkih, pa vseeno odlična priložnost, da je obiskovalec lahko poklepetal s prijatelji, ki s svojim umetniškim znanjem in praksami pomagajo kreirati vizualne podobe domačih elektronskih kolektivov. Malo pred enajsto, tik preden se je večer prestavil v Menzo pri koritu in Gromko, je Metelkova oživela. Obetal se je res tisti pravi petkov večer.

Odpiramo novo sezono mesečnih DJ rezidenc!
 / 12. 11. 2021

Nato sta se v zraku viseča optimizem in navdušenje, še dodatno podžgana z alkoholom in drugimi psihoaktivnimi substancami, kmalu nekoliko razblinila. Prvi trije nastopi domače didžejke Estere, poljskega glasbenika Avtomata, interdisciplinarne umetnice Gediminas Žygus so pustili precej prazna plesišča. Deloma lahko za to spet okrivimo vročino, toda na dobršen del manjšega obiska sta vplivala tudi sočasna dogodka založbe rx:tx v Gala hali in primorskega kolektiva Cosmic Sex v Channel Zeru. Večina prišlekov je petkov večer pač želela izkoristiti tam, kjer je bila vstopnina najcenejša, kar seveda ni veljalo za eno- ali večdnevno festivalsko karto za Grounded. Nesrečen tajming je marsikoga prikrajšal za kvalitetne performanse vseh omenjenih umetnic. Menza pri koritu, ki je bila rezervirana za nastope v živo, in Gromka, namenjena didžejem, sta se začeli polniti šele po polnoči. A tudi obetaven preskok v nov koledarski dan se ni iztekel brez zapletov. Marsikoga je vrglo iz tira, ko je divji set berghainske rezidentke Lotic upočasnil tempo in se prelevil v playlist-party r'n'b uspešnic. Medtem ko so nekateri obiskovalci to spremembo sprejeli kot ironičen poseg in upočasnili svoje gibanje, so drugi razočarano in celo jezno odšli. V resnici se je glasbenici med nastopom zgodila najhujša mora vsakega didžeja – med mešanjem ji ni ostalo dovolj komadov, zato se je pač zanesla na svojo Spotify knjižnico. Kljub temu je bila odločena, da bo svoj set izpeljala do konca. Pripravljena je bila tudi zapeti, če bi bilo treba.

Intervju z ukrajinsko DJ-ko, promotorko in ustanoviteljico feminističnega kolektiva Cutiecore
 / 25. 8. 2023

Medtem pa so se tla Menze tresla ob nabito energičnem live nastopu newyorškega dvojca Sha Ru. Sinkopirani ritmi breakbeata, podkrepljeni z divjimi vokali Ma She, so bili za marsikoga – tudi za recenzenta – vrhunec večera. Z lahkoto je bilo pozabiti na dejstvo, da se ti ob slehernem gibu oblačila lepijo na kožo. Odklop se je nadaljeval s performansom Nemca NURS3D, na katerem so se bpm-i za trenutek povzpeli na štirimestno številko. Zahtevna telesa domače publike so okamenela, ko jih je stresal utripajoči hrup. Medtem je Gromko že objel groove Ukrajinke human margareete. Zvijali smo se lahko ob živahni beri štiklov ghetto housa in techna in nadaljevali z domačo didžejko Đakko vse do jutra. Če si je prišlek v tem času zaželel spremembe vajba, se je lahko odpravil v sosednjo menzo in se tam ujel v kiberprostor male roza muce. Kot zadnja je plesišče pometla domača, vselej ljubljena dvidevat. Z njo je vstalo Sonce, pa tudi temperature.

Sobota je obetala še zadnji klubski večer, ki je v ospredje postavil zasedbo iz jugoslovanskega prostora ter se odvijal v klubih Tiffany in Monokel. Od domačih so nastopili Volk, Minjas ter gabi98. Hrvaški varboska je v Tiffanyju postregel z organskim nojzersko ambientalnim lajv setom, njemu nasproti pa je bolj odsekano zvenel Poljak Julek Ploski. Plesišče je definitivno razgrela Miss Jay s svojo fuzijo popa in trše, tudi eksperimentalne ritmične elektronike. Za njo je nastopila Misfya in ta je plesišče peljala še globlje, v že nojzerske, elektropank vode. Oba seta sta se spojila v enkratno intenzivno klubsko izkušnjo neprestanega švicanja. V sosednjem Monoklu sta večer večino časa peljali Gabibabydoll iz Splita in Matale iz Prištine in nam celo servirali z b2b akcijo. Obe sta uporabljali jasno ritmiko, Matale pa je v svoje elektronske izraze primešavala nišne balkanske komade, ki so občinstvo opomnili na dejstvo, da smo ne glede na vse še vedno podalpski narod. Ne glede na to pa se je plesišče te fuzije vseeno razveselilo.

Festival Grounded je kljub neposrečenemu terminu petkovega večera, raznim tehničnim zapletom in pasje hudi vročini, ki se je zadrževala v klubovju, letos trdno nadaljeval tradicijo enega najkvalitetnejših elektronskih dogodkov na domači sceni. Doživeli smo lahko nastope izvajalk iz širokega nabora obrobnih elektronskih scen, toda lahko smo opazili, da za nekatere od njih domače ljudstvo morebiti še ni pripravljeno. Morda je zato kriva umeščenost na časovnici ali pa zgolj splet nesrečnih okoliščin. Za outsiderski pogled bi se letošnja tematika miru zdela protislovna, a to ne drži popolnoma. Mir na plesišču, ki ga predstavljajo svobodno plesanje brez nadlegovanja, varna uporaba substanc in sprejemanje drugih obiskovalcev, so na sceni pereče tematike, ki so se jih organizatorke festivala dobro lotile.

 

https://grounded.si/

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness