American Grandma: Rare Knives Of Light

Recenzija izdelka
21. 10. 2023 - 19.00

samozaložba/Decade Year, 2023

 

Tolpo bumov tokrat posvečamo slowcore glasbeniku Jensenu Kellerju iz Denverja, avtorju projekta American Grandma, in njegovi najnovejši plati Rare Knives of Light. Keller, ki že od ranih najstniških let zasleduje počasnejše odvode indie rocka, se v svojih delih napaja iz tradicij klasičnih slowcore bendov tipa Low, Duster ali Bedhead. V duhu omenjenih skupin kantavtor ohranja podobno dovzetnost za počasne kompozicije in goji kreativno držo, ki obravnava čustveni interier kot glavno tematsko in estetsko izhodišče ustvarjanja.

V nasprotju s slowcorovskim minimalizmom pa je Keller na inštrumentalni ravni mnogo bližje kakšnim atmosferičnim shoegaze aktom, in to zavoljo bogatih kitarskih tekstur in radodarne uporabe zankanja, odmevov in drugih efektov. To ustvarjalno recepturo avtor usmerja h kreaciji intimnih vzdušij, ki se le z občasnimi odstopanji pletejo iz točk samote in čustvene izpraznjenosti. Rezultat je hladna, rahla inštrumentalna prevesa, ki jo Keller na plošči spravi do estetskega vrhunca; prostrano morje melanholije, izraženo skozi kitarske žalnice, ki vdano javkajo ob Kellerjevem petju in poslušalca poglobijo v avtorjev čustveni svet. Hkrati se album ne izgublja brezciljno v otožnosti, temveč je v jedru zaznamovan z optimizmom; vseskozi so prisotni svetlejši trenutki – redki utrinki upanja, ki naj bi obsijali začasna brezvetrja življenja, pa so stična točka te relativno kratke albumske izdaje.

Na Rare Knives of Light predvsem izstopa način, na katerega glasbenik svoje skladbe začne s pozicije tradicionalnejšega slowcore pesmopisja in nato postopoma uvaja in sloji individualne zvočne detajle v bujen mozaik – kakršnega bi srečali v nekaterih bolj nasičenih odvodih indie rocka. Ker smo priča nastopu in razvoju slehernega zvočnega elementa, se zdi, da se kompozicije izgradijo na dokaj organski način, obenem pa takšno počasno uvajanje poslušalca v osrčje glasbe omogoči bolj poglobljeno poslušalsko izkustvo. Vsak zvočni element se zdi na mestu in album s svojimi enobarvnimi, toda razgibanimi teksturami doživi in vzdržuje karseda evokativno vzdušje.

Rare Knives of Light je izšel davnega aprila letos, a se zdi, da v vsej svoji čustveni modrini in hladu, ki ga prikličejo inštrumentalne kompozicije, posebej komplementira ravno jesenski čas, ko se zadnji spomini poletja razblinijo in pustijo prostor novim pričakovanjem. V vsakem primeru pa nosi projekt American Grandma tisti subtilni čar, ki ima moč, da prepriča in prevzame slehernega ljubitelja slowcora in sorodnih glasbenih oblik.

 

Leto izdaje: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.