Gravesend: Gowanus Death Stomp

Recenzija izdelka
31. 10. 2023 - 19.00

20 Buck Spin, 2023

 

Dekadentno realnost, propad in gnus moderne družbe so v obliki nemarne godbe, nove, druge studijske plošče Gowanus Death Stomp odlično materializirali Gravesend iz New Yorka. To tričlansko zasedbo smo na Radiu Študent obravnavali pred dvema letoma, ko smo pisali o navdušenju in pozitivnim presenečenjem nad njihovim prvencem Methods of Human Disposal, ki je tako kot nova plošča izšla pri ameriški založbi 20 Buck Spin. Gre za podobno godbo kot leta 2021 na prvencu, torej za zmes grincora in death metala, pri tem pa Gravesend znova ne razočarajo. 

Na novi plošči slišimo konkretno dozo zverinskega death metala v stilu Archgoat ali Revenge, ne manjka pa tudi vpliva hardcora. Takšnega hardcora, ki je v zadnjem času postal moderen, torej predvsem primitiven hardcore, kot ga ustvarjajo denimo Gel, Bib in Gag oziroma vsi takšni popularni bendi s tremi črkami v imenu. Če primerjamo prvenec in novo ploščo benda Gravesend, ne opazimo veliko razlik. V šestnajst kratkih skladb glasbeniki stisnejo še več rifaž in malo več permutacij tega žanra, kar v ploščo vnese več razgibanosti, slišimo bolj izoblikovan zvok in bolj organske bobne. Kljub temu premiku pa bend v osnovi zveni zelo uniformno, tako na prvencu kot na novi studijski plošči, ohranja pa najboljšo konstanto – njihovo sposobnost, da ustvarijo ogaben death grind z uravnoteženo dozo besa in gnusa.

Kljub temu, da bend jemlje elemente iz popularnih form modernega death metala, je v svoji osnovi izviren. Glasbo Gravesend lahko primerjamo z velikim številom bendov, toda le malo jih ustvarja takšen death grind, ki črpa iz zverinskega death metala ali black metala ali, kot smo že dejali, iz hardcora. Vse te elemente glasbeniki različno razporedijo v skladbah, ki se držijo povprečne dolžine okoli dveh minut. Intenzivno zvočno obstreljevanje se nadaljuje še s prvenca, Gravesend namreč skušajo ustvariti intenzivne skladbe in ne želijo izgubljati časa z nepotrebnimi pasažami. Če smo iskreni, prav ta element kratkih skladb glasbo benda uvrsti v žanr grindcora, če bi bili komadi štirikrat daljši, pa bi jih lahko enostavno premaknili v death metal.

Punksi z ulic Bogote in punksi iz Nebraske
 / 14. 5. 2020

Zasedba se lahko pohvali predvsem z vztrajnim nadaljevanjem kvalitetnega ustvarjanja, ki ga je naznanila že s prvim izdelkom, demom Preparations for Human Disposal, leta 2020. Gravesend so tako učinkovit in stanoviten bend, pri katerem pa nam hitro zmanjka besed za opisovanje pristopa do žanra in do snovanja kompozicij. Gowanus Death Stomp je neposredna, intenzivna in energična izdaja, nabita z jezo in zgražanjem nad razpadajočo realnostjo urbanega sveta, ki bo zadovoljila pristaše tako grindcora kot death metala. 

 

GRAVESEND live at Saint Vitus Bar, Mar. 25th, 2022 (FULL SET)
Leto izdaje: 
Avtorji: 
Institucije: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness