Yungmorpheus: From Whence It Came

Recenzija izdelka
30. 11. 2023 - 19.00

Lex Records, 2023

 

Proti koncu leta na četrtkove večere, obarvane s hiphopom, v oddaji Tolpa bomov skušamo zaflikat nekaj lukenj spregledanih plat, raperskih draguljev, ki so nam v letošnjem letu ušli. Prva v vrsti teh plošč je pri založbi Lex Records aprila izdan album From Whence It Came mladega ameriškega raperja, občasno producenta Yungmorpheusa.

Yungmorpheus je floridski raper v svojih poznih dvajsetih, ki je pred leti nov dom našel v srčiki Kalifornije – v Los Angelesu. Tam je od sredine dvatisočdesetih marljivo načel glasbeni hustle in na plano začel metati platke svojih verzov, ki jih je večino časa polagal vrh svojih podlag. Z vztrajnostjo in neposrednostjo, ki ga je zaznamovala, si je gradil renome v podtalju in se ob tem učil klesati obrt rimoklepaštva in producanja. Ob tem se je družil z imeni, kot so Fly Anakin, Koncept Jack$on in Pink Siifu, s katerimi še vedno pogosto sodeluje, med drugim tudi na aktualni plošči. Pri vse pogostejšem druženju z MC-ji pa je Morpheus sčasoma pogosteje začel sodelovati tudi z drugimi producenti in se je zato bolje začel posvečati rimoklepaštvu. V tej fazi umika s producentskega mesta za pero in mikrofon smo o Yungmorpheusu prvič govorili tudi na Radiu Študent pred dvema letoma in pol, ko je v sodelovanju s producentom ewoneejem izdal album Thumbing Thru Foliage

Na albumu Thumbing Thru Foliage smo Yungmorpheusa spoznali kot mladega nadobudnega MC-ja, ki pluje po podobnem toku kot njegovi že prej omenjeni trije pajdaši. Toku, ki se napaja iz starošolsko obarvanih beatov, polnih jazz in soul semplov, s katerimi v zadimljenih abstraktnih podobah ležerno pljuvajo o anekdotah svojega življenja, o modrostih ulice in zelo pogosto – o lastni borbi znotraj sistema, bodisi glasbenega bodisi družbeno-političnega. Kar je Yungmorpheusa ločilo od njegovih kolegov, je bila njegova neposrednost, ki je razkrivala vzkipljiv temperament, skrit pod plastmi nonšalantnih verzov. Ta temperamentnost ga je pogosto vodila v zanj še pregloboke vode, v izgubljanje fokusa in v površnost, toda čez leta se je Morpheus naučil brzdati svoj zanos. Na plošči From Whence It Came namreč že nakazuje, da je bolje začel izkoriščati svoje adute. Ti se kažejo v njegovem lahkotnem flowu zadimljenega glasu, ki vsesplošno ležernost v igri s podlagami popestri s pikrimi podobami, zgodbami in onelinerji.

Morfejev toplo zaprašeni brezskrbni vokal podaja občutek intimnosti in introspektive, ki sta glavna gradníka njegovega premišljevanja o glasbeni in življenjski poti na dobršnem delu aktualnega albuma. Na njej samoreflektivno primerja, kakšen je bil njegov položaj pred leti, kakšen je njegov status zdaj in kakšna je bila vmesna pot rasti. Gre za pot, ki je mladega zafrustriranega raperja vodila od lakote do polne mize. Govori iz občutka zadovoljstva, nekakšne potešitve in katarze po uspešni bitki. Navsezadnje to odraža tudi podoba zmagovitih vitezov na konjih na naslovnici albuma. Morpheusu je uspelo. Večkrat se s tem v klasičnem raperskem bahaštvu brezsramno pohvali tudi sam, vendar na drugi strani pogosto rad nastavlja ogledalo tudi sebi in družbi. V odsevu družbe še vedno izpostavlja mržnjo do ameriškega sistema, ki je vzrok in spodbudnik rasnih neenakosti, vidi potrebe po revoluciji, v zrcalu lastne podobe pa uvidi, da je kljub potešenosti ob polni mizi v njem še vedno prisotna lakota, ta pa poraja tesnobo o negotovi prihodnosti.

Poleg rim introspektive in družbene kritike se je Yungmorpheus podpisal tudi pod nekaj podlag na albumu From Whence It Came, večino vajeti pa je vendarle prepustil drugim producentom, kot so Dirty Art Club, Ohbliv, Fitz Ambro$e, August Fanon in ShunGu. Plejada različnih producentov na plati ustvari paleto raznovrstnih beatov, ki sežejo vse od zasirupanih phonky melodij, psihedeličnosti cloudwava, boombapovske ritmike do starošolskih elektro melodij, glavno okostje pa še vedno gradijo jazz, soul in R&B sempli. Stilno različne beate, ki svoje vire vlečejo iz različnih raperskih obdobij, skupaj povezuje element sproščenosti, dirigent katerega je Morpheusov ležerni flow. Včasih se mu pridružijo še gostujoči glasovi izvajalcev, kot so Jimetta Rose, Quevin, Fly Anakin, M.E.D., Ahwlee, Judah, Lojii in Mary Lattimore, ki napenjajo svoje jezike ali glasilke in predstavljajo dobrodošel odbijač Morfejevi letargičnosti.

Plošča From Whence It Came priča o rimoklepaški sposobnosti Yungmorpheusa in tudi o njegovem smislu za produkcijo, predvsem pa zanj predstavlja dobro življenjsko postojanko, točko samorefleksije, iz katere izhaja spoznanje, da četudi je bitka dobljena, gre boj dalje.

 

 

Leto izdaje: 
Avtorji: 
Institucije: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.