Bajs

Oddaja
24. 1. 2024 - 16.30

1. GLASBA

 

Hupa Brajdič // 20.00 // Taktišče #9

1. set:

Ana Kravanja - violina
Jure Boršič - najbrž klarinet

2. set:

Andrej Zavašnik - tolkala, sampler

3. set:

Anton Lorenzutti - kitara
Ivo Poderžaj - el. bas
Urban Kušar - bobni

Obvezen prostovoljni prispevek ostaja in je še vedno nižji od karte za film v kinu. In to za kar tri koncerte!

 

Zorica // 19.00 // Sukanica: Woo-D

 

SUKANICA je tedenska serialka, ki poskrbi, da svoje večere preživite v fini družbi ob dobri glasbi na eni lepših teras v Ljubljani. Za zvočno podlago bodo skrbeli domači in tuji dj-i, stari mački scene ter mladi nadobudneži.

Gramofone bo blagoslovil DJ Woo-D, ki že leta hara po ljubljanski, slovenski in tuji sceni. Znan je po spuščanju vinilk za b-boyse iz društva Gor, svojih editih na Nered-it kompilacijah, miksih za Tetkine radosti in še bi lahko naštevali. Zaljubljen je v neodkrite glasbene zaklade brez oziranja na čas njihovega nastanka, od boogie-ja do disca do hip hopa.

Get ready for some Funk bonanza coming your way!

VSTOPNINE NI!

 

Dvorana Tria Lorenz, Akademija za glabo // 19.30 // Solo e da camera: DIANA MARKOVIĆ, klarinet in KVARTET FLAVT INUARIA

 

SPORED:

W. A. Mozart: Divertimento, K. 136
I. Allegro
II. Andante
III. Presto

S. Kravos: Evocatio

M. Mower: Fictions
I. Whirlpool
II. Drought
IV. Home side
V. Flat out

Vstop prost.

 

 

 

3. TEATER IN POGOVORI

 

Velika dvorana Španskih borcev // 20.00 // MOJSTROVINA ZA ŠEST PLESALCEV

Mojstrovina za šest plesalcev (2023), ki se odvija skozi serijo vinjet – zgleduje se po filozofiji Bauhausa in Triadnem baletu – raziskuje načine, kako se telo znebi kulturnih simbolov in družbenih pomenov, ki se nanj preslikajo skozi čas. Z uporabo predmetov kot kostumov, ki ovirajo gibanje in mu dajejo mehanski pridih, telo v navalu funkcionalnih ovir preoblikuje svojo avtonomijo. Njegove funkcije drsijo med konkretnim in abstraktnim v koreografijo. Vsako telo je samosvoja mojstrovina, ki vznika iz prepletenosti jaza in okolja. S prilagajanjem telesa, z njegovim “popredmetenjem” in njegovo razširitvijo v prostor in okolico, s podrejanjem in potapljanjem telesa se pojavita paradoksalna svoboda in avtonomija – umetnosti in umetelnosti.

 

Stara mestna elektrarna // 18.00 // YUFU: ŠUŠKAVKE 21. STOLETJA

Osnovno izhodišče projekta je bilo obravnava in analiza starih ikoničnih »šuškavk« – šelestečih trenirk, ki so jih študentje uporabili kot glavni material za izdelavo sodobne trajnostne kolekcije. Vsak izmed študentov si je za inspiracijo izbral tudi poljubno narodno nošo iz držav bivše Jugoslavije ter jugoslovansko ikono (oblikovalski predmet, osebo, umetniško delo …). Rezultat projekta je 16 avtorskih silhuet, ki so kolaž izbranih izhodišč in osnovnega materiala – šuškavk, izdelanih z uporabo različnih ročnih in strojnih tekstilnih tehnik.

 

Stara mestna elektrarna // 20.00 // MASKA: CIKEL YUFU – ALMA GAČANIN: KAKO DOBRO SI SE ODREZALA DANES?

Performans Kako dobro si se odrezala danes? problematizira nevidno in nadurno delo ter postavlja pod vprašaj čas, denar, vrednost ter spolno delitev dela. Ob razmišljanju o neenakosti in okoljski škodi se ne moremo izogniti misli na apokalipso. Osrednje vprašanje performansa je torej, ali si sploh lahko predstavljamo prihodnost, v kateri nas ne bodo izkoriščali za kopičenje kapitala. Avtorica skozi performativno (fizično) vadbo problematizira strukture moči in razpira diskurz o vrednotah, moči in uspešnosti.

 

Amfiteater II. gimnazije Maribor // 19.00 // DRUGAJANJE: NEJA TOMŠIČ / NONUMENT GROUP: KROG

Krog je gledališki esej, v katerem se prepletajo pripovedovanje, vizualna umetnost, arhitektura in sociološko raziskovanje. Prostor tako zaznamujejo iz gradbenih materialov sestavljene kiparske strukture, ki jih povezuje živa pripoved.
Pripoveduje nam o parkih, ki jih vizualna umetnica Neja Tomšič in interdisciplinarna skupina umetnikov, arhitektov ter teoretikov Nonument Group razumejo kot polje različnih interesov, idej in politik. Tako Nonument Group in Neja Tomšič pripovedujejo o političnih in družbenih idejah, gibanjih ter politikah, katerih spremembe se odražajo v materialni realnosti – skupnih javnih površinah.
Izhodiščno raziskovanje so pričeli v Cluju-Napoci, v opuščenem Parku železničarskih delavcev, ki se je znašel na preseku neoliberalnih mestnih interesov ter rasističnega odnosa do romskih prebivalcev in revnih, strpanih v geto na obrobju mesta. Park kot zapuščina, nonument, katerega sled se tudi po spremenjeni rabi prostora ohranja v spominih (nekdanjih) uporabnikov, pa kot lajtmotiv spremlja tudi druge, osebne zgodbe pripovedovalcev.
Obenem Krog ostaja aktualno umetniško delo, saj vsakokrat znova kontekstualizira tudi prostor, kjer je uprizarjan. Pa naj bo to zgodovina Cukrarne, bivše sinagoge Tranzit House v Cluju, ali pa Stare mestne elektrarne.

 

Gledališče Glej // 18.00 // Območje tkanega prostora

Območje tkanega prostora je druženje ob kolektivnem tkanju prostora, iz katerega vznika začasna skupnost in prakticiranje drugačne pozornosti. Vznika iz na novo vzpostavljene skupnosti treh ustvarjalk, ki se v ustvarjalni proces ne vključujejo preko jasno določenih funkcij, ampak si vse potrebne funkcije in odgovornosti delijo in preobračajo ter se tako ena od druge in skupaj nenehno učijo in od-učijo metod dela in sodelovanja.

 

Gledališče Glej // 20.00 // Spotoma, med drugimi

To potovanje išče užitek v izgubljenosti, poznavanju/nepoznavanju, poskusu premestitve, premaknitve s strani drugih kot posledice spraševanja o vzajemnosti vsega omenjenega. Možnost srečanja, delitev časa. Kdaj se zgodi trenutek, ko se ustavimo, da bi prešteli, kar dajemo. Z drugimi – ljudmi ali več kot ljudmi – telesom, premikanjem oči, ki božajo ozemlja in pokrajine. Performans, ki iz tega izhaja, govori o delu in užitku, daru in žrtvi ter vsebuje sledi tega potovanja. Kaj pomeni, da se te nekdo ali nekaj dotakne, gane, skrbi zate in obratno? Kdaj posvečam pozornost telesu?

 

Gledališče Glej // 21.30 // Tekoči portal

Tekoči portal je del serije performansov, ki obravnavajo medgeneracijsko naravo somatskega spomina. Aldrete se v tem performansu ukvarja s prožnostjo in fluidnostjo svojega telesa v relaciji do tekstila in tekočine. Ta performans se nanaša na prožnost samega življenja, pri čemer sledi njegovemu pretoku med družinskimi člani skozi generacije.

 

Dvorana Komuna Kina Šiška // 20.00 // ČIPKA, PRVO TKANJE: LOK

Interdisciplinarni projekt Čipka nosi naslov po okrasni luknjičasti tkanini iz sukanca, sicer pomembnem delu kulturne dediščine številnih svetovnih držav, tudi Slovenije. Navdihuje ga kompleksna kulturna zgodovina čipke, predvsem pa njen nesnovni in nevidni vidik. Vsak čipkarski izdelek namreč odseva razvojno pot ne le svoje, temveč številnih drugih čipkarskih tehnik, v njem se vije zgodovina vplivov in izmenjav neštetih vzorcev in oblik, vanj so vtkani ustvarjalnost njegovih mnogoterih izdelovalcev ter raznovrstni pomeni …

PREMIERA

 

Vodnikova domačija // 18.00 // O LITERATURI AFRIK - Barakun: Zgodba zadnjega »črnega tovora«

 

Vabljeni na predstavitev in pogovor o knjigi Barakun: Zgodba zadnjega »črnega tovora« (Založba/ *cf., 2023, prevod: Irena Duša Draž) afriško-ameriške antropologinje Zore Neale Hurston, ki prek pričevanj enega zadnjih afriških sužnjev Cudja Lewisa (1841–1935) in njegovih spominov na Afriko, govori o čezaltantski trgovini s sužnji, enem najstrašnejših in najdobičkonosnejših obdobij človeške zgodovine, v katerem so aktivno sodelovali tudi Afričani.

O knjigi se bo literarna kritičarka Aleksandra Gačić pogovarjala z avtorico spremne besede Petro Meterc.

Knjiga bo na voljo tudi v našem prodajnem kotu.

 

Atrij ZRC // 19.00 // Osemdeseta leta in njihova civilna družba

 

Predstavili bomo knjigo dr. Tomaža Mastnaka Civilna družba, ki je prva v novi zbirki Založbe ZRC z naslovom Osemdeseta: Pojmovnik nekega kulturnega polja.

Izid takšne publikacije je imeniten povod za vnovičen razmislek o obdobju osemdesetih let v Sloveniji in o vlogi, ki jo je takrat odigral koncept civilne družbe. Z besedami avtorja: »'Civilna družba' je dejansko bila manj ideja, kot je bila posoda za vse mogoče ideje.«

Jedro večera bo pogovor, v katerem bosta poleg avtorja pravkar izdane publikacije Tomaža Mastnaka sodelovala še urednik zbirke Oto Luthar in sociolog Gorazd Kovačič. Sogovorniki se bodo osredotočili na ponovno odkritje »civilne družbe« v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja v vzhodni Evropi in še posebej v Sloveniji. V razpravi se bodo dotaknili še alternativnih gibanj tistega obdobja, teoretske, glasbene in politične scene osemdesetih in nenazadnje dediščine takratnih civilnodružbenih bojev in vprašanja političnega prisvajanja osemdesetih.

 

 

 

3. KINO

 

Mala dvorana Kinodvora // 17.15  // Adamant

Adamant je edinstven dnevni center: plavajoča zgradba ob obrežju Sene v središču Pariza. Odraslim z duševnimi motnjami ponuja prostor, kjer se lahko svobodno izražajo, družijo in znova najdejo stik s svetom. Tam lahko berejo, klepetajo ob kavi, poležavajo na kavču, kuhajo marmelado, se udeležijo slikarske delavnice ali sodelujejo pri organizaciji filmskega festivala. Dokumentarec nas vabi, da spoznamo paciente in osebje, ki se – kot pravi eden izmed njih – vsako jutro znova odločijo, da bo »danes dober dan«. 

Skupaj s francoskim dokumentaristom Nicolasom Philibertom se vkrcamo na nenavadno ladjo, pribežališče za odrasle z duševnimi motnjami, da bi v družbi presenetljivo nadarjenih in iskrivih posameznikov razmišljali o skupnosti, svobodi in pomenu umetnosti v vsakdanjem življenju. Topli in rahločutni film, ki podira meje med ‘nami’ in ‘njimi’.

 

Dvorana Kinodvora // 18.15 // Okus strasti

1885. Kuharska mojstrica Eugénie na idiličnem francoskem podeželju že dvajset let kuha za znamenitega sladokusca Dodina. Skupaj ustvarjata jedi, ki zadovoljijo tudi najbolj zahtevne brbončice. Medsebojno občudovanje se sčasoma razvije v romantično razmerje, toda Eugénie je rada svobodna, zato si nikoli ni želela poroke. Nekega poletnega dne pa se Dodin odloči, da bo prvič kuhal za svojo ljubljeno …

Ljubezensko pismo (francoski) gastronomiji preraste v odo življenju z vsemi njegovimi preprostimi – in malo manj preprostimi – užitki. Film je Tran Anh Hungu (Norveški gozd) prinesel nagrado za najboljšo režijo v Cannesu. Odsvetujemo ogled na prazen želodec.

 

Mala dvorana Kinodvora // 20.00 // Pero

»Vse, kar sem posnel, se mi je potem zgodilo v resničnem življenju.«
– Peter Musevski

Film Damjana Kozoleta o življenju, karieri in strahovih Petra Musevskega (1965–2020). Poklon velikemu slovenskemu igralcu.

 

Dvorana Kinodvora // 21.00 // Nesrečna bitja

Mlado Bello Baxter k življenju obudi genialni in ekscentrični znanstvenik dr. Godwin Baxter. Toda lačna znanja in izkušenj Bella pobegne na razburljivo medcelinsko pustolovščino z razuzdanim odvetnikom Duncanom Wedderburnom …

Film Yorgosa Lanthimosa (Najljubša, Jastog) je zgodba o fantastični preobrazbi mladenke, ki se osvobojena predsodkov svojega časa zavzema za žensko enakost in svobodo.

 

Dvorana Silvana Furlana Slovenske Kinoteke // 17.00 // Poletje v zlati dolini

Fikret Varupa bi bil čisto običajen šestnajstletnik iz Sarajeva, če ne bi imel take nesreče. Na očetovem tradicionalnem muslimanskem pogrebu spozna, da oče dolguje denar Hamidu, človeku, ki ga sploh ne pozna. Znesek je zelo velik in Hamid še zdaleč ne želi, da bi šel dolg s truplom v grob, zato se prenese z očeta na sina. Ker je v Bosni terjanje dolga na pogrebu skrajno ponižujoče, vsa Fikretova družina postane predmet posmehovanja.

 

Dvorana Silvana Furlana Slovenske Kinoteke // 20.00 // General

Buster Keaton igra Johnnyja Graya, strojevodjo lokomotive »General«, ki ga med ameriško državljansko vojno konfederacijska armada ne vpokliče v svoje vrste, saj je koristnejši kot voznik lokomotive. Njegovo dekle Annabelle Lee sklepa, da se izogiba naboru, ker je strahopetec, in ga noče videti, dokler ne bo oblekel uniforme. A splet naključij mu omogoči, da dokaže izjemen pogum, ko reši tako svojo lokomotivo kot dekle, ki so ju ugrabili vohuni sovražnikove vojske. Priča smo neverjetnemu pregonu, v katerem Keaton s pomočjo vrste prevoznih sredstev in naprav lovi svoji »dve ljubezni«.

 

Kosovelova dvorana CD // 18.00 // Spomin

Sylvia je socialna delavka, ki živi preprosto in urejeno. Njen delavnik zapolnjujejo skrb za hčerko, odhod v službo in redni obiski srečanj anonimnih alkoholikov. Sylvia se nekega dne mukoma udeleži srednješolske obletnice in se po nespretnem srečanju poveže z nekdanjim sošolcem Saulom. Izkaže se, da Saul trpi za obliko demence, zaradi katere njegov um niha med popolno ostrino in nenadnimi zatemnitvami. Nekaj, kar se je začelo kot lahkoten pogovor, se razvije v razmerje, ki oba zaznamuje veliko bolj, kot sta si pripravljena dopustiti.

Ljubezenska zgodba, zaznamovana z zahrbtno boleznijo, zaradi katere so čustva v njej še toliko močnejša kot sicer.

Avtorji: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness