e€E

Oddaja
27. 12. 2023 - 16.30

1. GLASBA IN INSTALACIJE

 

 

Jalla Jalla / 20.00 / Maison Dieu (IT - mystic doom) + Protype 5 (SLO - groove/sludge) + Black Camo (SLO - trash metal)

Maison Dieu skupina je nastala leta 2014 v Senigallii, majhnem mestu ob Jadranskem morju v Italiji. Trio sestavljajo: Ester (vokali in kitara), Mauro (bas in vokali) ter Ivan (bobni). Svoj zvok opisujejo kot težak, melodičen in psihedeličen. Besedila prepevajo v različnih jezikih kot so italijanščina, angleščina in nov jezik, ki ga je ustvarila Ester.

Protype 5 je band, ki sta ga snovala Iztok (kitara, vokali) in Gregor (bobni) je nastal leta 2017. Glasbeno so na band v nastajanju vplivali predvsem akti kot so High on Fire, Crowbar, Black Sabbath, Pantera.

Black camo so thrash metal bend iz Ljubljane. Poleg tega, da imajo radi grovy riffe in težke brejkdowne, imajo tudi radi pivo, kamele in MOSH!!!

Vstopnina = donacija.

 

Hupa Brajdič / 18.00 / Biti - Inti Šraj, Matej Lazar in Januš Aleš Luznar

Interaktivna svetlobno zvočna inštalacija

Biti ''svetloba življenja''

Avtorji se osredotočajo na simbolno izražanje vpliva posameznika na njegovo okolje. Inštalacija ponazarja, da že sama prisotnost posameznika povzroča spremembe v okolju in naravi. Vsako dejanje, tudi če gre le za fizično prisotnost, ima svoj odmev ali reakcijo v okolici.
Z inštalacijo avtorji odgovarjajo na prevladujočo antropocentrično perspektivo, ki ne more razmišljati o okolju brez vpliva človeka. Inštalacija ne le prikazuje naš vpliv na okolje, temveč raziskuje vrsto dialoga, ki se vzpostavi samo zaradi naše prisotnosti. Tako kot se okolica odziva na nas, se tudi mi odzivamo na impulze okolice. Inštalacija predstavlja preplet povratnih zank, ki preizprašuje možnosti človeške simbioze z okoljem.

 

    .: izven Ljubljane...

Dvorana Gustav Pekarna / 21.00 / Telma (GR - alt/groove metal) + Dunraven (SLO - stoner)

Telma is an alt/groove metal band from Greece. They started in 2021 based on their passion for heavy music and a strong purpose to give voice to the internal conflicts that everyone fights, through their songs. The five-member band manages to offer a unique mix of old school vocals, heavy guitar and bass riff together with refined, groovy drums.

Dunraven was formed in Bistrica ob Sotli, Slovenia, and released a demo EP titled "Thrown in at The Deep End" in 2020. It has since then become a three piece collective, continuing to work within the tightly-knit local alternative scene in Bistrica ob Sotli. In 2024 they are releasing a self-titled record debut, with music videos for the first two singles already released.

 

    .: izven Slovenije...

Circolo ARCI GONG, Gorica / 21.00 / BOP EN BRAS

 

Bop en bras è una band sloveno/italiana composta da percussioni e fiati che esegue musica urbana strizzando l'occhio a sonoritá jazz classiche ed etniche.

Urban Kušar: batteria, percussioni
Francesco Ivone: tromba
Jure Boršič: sax alto
Matjaž Kafol: trombone

 

 

 

2. TEATER

 

Gledališče Glej / 20.00 / Under Construction

Pek, jasnovidka, vodovodar, župan, zvonarka. Nevidni, spregledani, zlomljeni, transcedentirani. Skupnost mesta in mesto skupnosti. Zbrani, da sodijo zgodovini. Zgodovini, ki je podrla njihove sanje, želje, strasti. Zavladala njihovemu času. Uzakonila pravila igre. Porazdelila moč. Zgradila klavstrofobično skupnost, polno neizrečenih skrivnosti. Jim pustila le še spomine. Boleče, minljive, igrive, žgoče, ljubeče. Preteklost je meglena, sedanjost polzi iz rok, prihodnosti ni. Vsi čakajo spremembo, ki je ni od nikoder. 

Kdo gradi skupnost? Čigav je teritorij mesta? Kdo nadzira čas? Kako se v družbi porazdeljuje moč? Kako pognati korenine, ko je svet v nenehnem nastajanju? Kako zgraditi polje mogočega? In kje je v življenju prostor za igro, ko je spontanost prepovedana? 

Vsako uničenje je hkrati gradnja nečesa novega. Prvi izveninstitucionalni projekt Počemučke. Stejtment neke generacije o neki skupnosti, nekem času, nekem mestu, neki ideji in neki anti-generaciji. Anti-ideji. “Samo, da igramo.” Under Construction. 

 

 

 

3. KINO

 

Dvorana Kinodvora / 17.30 / Okus strasti

1885. Kuharska mojstrica Eugénie na idiličnem francoskem podeželju že dvajset let kuha za znamenitega sladokusca Dodina. Skupaj ustvarjata jedi, ki zadovoljijo tudi najbolj zahtevne brbončice. Medsebojno občudovanje se sčasoma razvije v romantično razmerje, toda Eugénie je rada svobodna, zato si nikoli ni želela poroke. Nekega poletnega dne pa se Dodin odloči, da bo prvič kuhal za svojo ljubljeno …

Ljubezensko pismo (francoski) gastronomiji preraste v odo življenju z vsemi njegovimi preprostimi – in malo manj preprostimi – užitki. Film je Tran Anh Hungu (Norveški gozd) prinesel nagrado za najboljšo režijo v Cannesu. Odsvetujemo ogled na prazen želodec.

 

Mala dvorana Kinodvora / 19.15 / Pero

»Vse, kar sem posnel, se mi je potem zgodilo v resničnem življenju.«
– Peter Musevski

Film Damjana Kozoleta o življenju, karieri in strahovih Petra Musevskega (1965–2020). Poklon velikemu slovenskemu igralcu.

 

Dvorana Kinodvora / 20.15 / Rdeče nebo

Poletje ob Baltskem morju. Vroče je in že več tednov ni deževalo. Pisatelj Leon je s prijateljem Felixom namenjen v počitniško hišo sredi gozda, da bi tam v miru končal svoj roman. Toda ob prihodu mladeniča ugotovita, da ne bosta sama: v kuhinji brni pralni stroj, na mizi so napol prazni kozarci za vino, po tleh pa ženska oblačila. V okoliških gozdovih medtem divja požar …

Zgodba o poletju, po katerem nič več ne bo tako, kot je bilo. Neprizanesljiva, čustveno večplastna komedija nravi.

 

Dvorana Silvana Furlana Slovenske Kinoteke / 18.00 / Pismo neznanke

»Medtem ko bereš to pismo, sem morda že mrtva …« Pianist Stefan Brand (Louis Jordan) se neke noči pripravlja na dvoboj z možem ene svojih številnih ljubimk. Tik pred odhodom začne prebirati anonimno pismo. Čeprav je sam prepričan, da mu piše neznanka, pismo izpove večno ljubezen in zvestobo. Med branjem se pred njegovimi očmi razvije tragična zgodba o zaljubljeni Lise Berndle (Joan Fontaine), ki je svoje življenje zastavila za pianista, medtem ko se je on predajal razvratu, pokopal svojo kariero in nevede zapravil priložnost za srečo. Ophülsova adaptacija istoimenske novele Stefana Zweiga predstavlja vrh hollywoodske melodrame.

 

Dvorana Silvana Furlana Slovenske Kinoteke / 20.00 / Moški, ki je ljubil ženske

Čeprav je nepoboljšljivi ženskar Bertrand Moran (Charles Denner) že krepko zakorakal v štirideseta leta, je videti, kot da se mu nobena ženska v Montpellieru ne more upreti. Kje je skrivnost njegovega uspeha? In kaj ga žene od ene do druge ljubezenske avanture? Je hedonist, ki ženske preprosto obožuje, ali pa jih v resnici prezira in jih želi le izkoristiti? Naposled se loti pisanja spominov, skozi katere bo morda celo osmislil svoje početje. Eno manj znanih Truffautovih del je grenko-sladka meditacija na temo zapletenosti moško-ženskih odnosov in življenja, preživetega v večnem iskanju užitka.

 

Kosovelova dvorana CD / 19.00 / Varuhi formule

Oktober leta 1958. Hladna vojna je na vrhuncu. Delo priznanega pariškega zdravnika Mathéja z inštituta Curie v Parizu prekine nenaden prihod šestih jugoslovanskih znanstvenikov, ki so bili v poskusu sestavljanja atomske bombe izpostavljeni radioaktivnemu sevanju. Mathé je zgrožen, ker mora pomagati ljudem pri ukvarjanju z orožjem, ki bi lahko uničilo svet. Vseeno prevlada njegov humanistični značaj in ker za njihovo stanje ni zdravila, predlaga revolucionaren eksperiment - prvo transplantacijo kostnega mozga v zgodovini. Ali gre za tvegan eksperiment na človeških bitjih ali za iskreno željo pomagati soljudem z druge strani železne zavese?

Avtorji: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.