(Ne)plesnive borovnice

Aktualno-politična novica
28. 12. 2023 - 7.05

Ste vedeli, da bi lahko z ekstraktom sončnic preprečevali pojav plesni na sadju? Kitajska raziskovalna skupina je pokazala, da ekstrakt spojin iz navadne sončnice zavira rast sive grozdne plesni, katere povzročiteljica je gliva Botrytis cinerea. Poleg tega je opisala tudi štiri nove spojine. Ugotovitve je objavila v reviji Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Navadno sončnico pridelujemo v velikem obsegu za pridobivanje olja. Semena so pritrjena na cvetišče, ki pa se pri pridelovanju sončničnih semen pogosto zavrže. V njem najdemo skupino spojin, imenovanih diterpenoidi. To je široka skupina biološko pomembnih organskih spojin, ki so sestavljene iz ogljikovodikovih verig ali obročev z dodanimi kisikovimi funkcionalnimi skupinami.

Raziskovalci in raziskovalke so spojine iz posušenih sončničnih cvetišč ekstrahirali z organskimi topili. Po nadaljnji ločbi so strukture molekul določili z jedrsko magnetno resonanco. Izolirali so sedemnajst diterpenoidov, med drugim štiri do sedaj neznane spojine. V nadaljevanju so vsem izoliranim spojinam določili biokemijske lastnosti in učinek na rast treh različnih vrst plesni, ki pogosto napadejo sadje po obiranju. Štiri spojine, ki so izkazale najmočnejše delovanje proti glivam, so izbrali za nadaljnje analize. Med njimi sta bili dve novoodkriti spojini.

Raziskovalna skupina je pokazala, da so prej izbrane štiri spojine poškodovale celično membrano spor glive Botrytis cinerea. Poškodovanje membrane povzroči razlitje celične vsebine v okolje. V okolje sprosti tudi DNK, ki jo lahko zaznamo z absorpcijo svetlobe. Spojine so pri dvakratniku najnižje koncentracije, ki je zavrla rast spor, izkazale boljšo ali enako učinkovitost kot sintetični fungicid boskalid. Ta se uporablja v kmetijstvu za zatiranje raznovrstnih glivnih bolezni. Ista spojina je tudi najbolje preprečila rast biofilma, s katerim se mikroorganizmi pritrdijo na površine.

Nazadnje so učinkovitost ekstrakta sončničnih cvetišč, v katerem so diterpenoidi, testirali tudi na borovnicah. Najprej so jih namakali v ekstraktu, nato so jih posušili. Kasneje so vanje injicirali suspenzijo spor Botrytis cinerea. Pojavnost bolezni na tretiranih sadežih je bila od pet do dvajset odstotkov manjša kot pri neobdelanih borovnicah, odvisno od koncentracije preiskovane mešanice snovi. Raziskovalci in raziskovalke so sicer pri enaki koncentraciji opazili boljše delovanje sintetičnega fungicida boskalida v primerjavi s sončničnim ekstraktom diterpenoidov. Ekstrakt z naravnimi sončničnimi diterpenoidi lahko tako predstavlja alternativo sintetičnim fungicidom pri obvladovanju bolezni pridelka po obiranju.

Plesni na borovnicah ne bo imel vajenec Luka.

 

Vir slik: https://www.pickpik.com/blueberries-fruit-fruits-delicious-berries-wild-...

https://freerangestock.com/photos/40155/sunflowers.html

Aktualno-politične oznake: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness