Večno mladi Miškolin

Aktualno-politična novica
7. 2. 2024 - 7.05

Ker tudi naš radio letos obeležuje zrelih 55 let delovanja, današnji Znanstveni britOFF posvečamo staranju. Ameriški raziskovalci in raziskovalke so namreč odkrili obetavno metodo za upočasnitev celičnega staranja z uporabo CAR-T celične terapije, sicer obetajoče terapije za zdravljenje nekaterih rakavih obolenj.

V procesu staranja celice sčasoma izgubijo sposobnost deljenja, takšnim celicam pravimo senescentne celice. Imunski sistem mladega človeka lahko takšne celice učinkovito prepozna in odstrani. A s staranjem organizma imunskemu sistemu upade učinkovitost, kar se odrazi tudi v nakopičenju senescentnih celic. Nakopičenje takšnih celic povzroča vnetne procese, kar predstavlja za organizem stres in vodi v vedno večje poškodbe različnih organskih sistemov. 

Imunosenescena in staranje
 / 13. 5. 2021

Raziskovalci in raziskovalke so se zgledovali po novih tehnologijah za zdravljenje nekaterih rakavih obolenj, natančneje CAR-T celični terapiji, in skušali razviti podoben pristop tudi proti senescentnim celicam. Najprej so pokazali, da so na površini senescentnih celic prisotni receptorji, ki prepoznajo urokinazni aktivator plazminogena, krajše uPAR. Kot so pokazali znanstveniki, je s staranjem organizma tega receptorja na celicah zmeraj več, zato deluje kot odličen marker za prepoznavo senescentnih celic.

Nato so z uporabo tehnologije rekombinantne DNK pripravili CAR-T celice, ki na svoji površini izražajo prilagojen receptor, ki prepozna molekulo uPAR na senescentnih celicah. Uspešna prepoznava pa povzroči uničenje oziroma lizo senescentnih celic in jih tako odstrani iz organizma.

Rezultati na mišjih modelih so pokazali, da vnos takšnih CAR-T celic občutno izboljša nekatere vitalne funkcije miši, ki s starostjo opešajo. Raziskovalci so še posebej pokazali ugodne učinke na presnovo glukoze in splošne presnovne sposobnosti celice, katerih poslabšanje je značilen marker staranja organizma. Ti navadno vodijo k starostno značilnim obolenjem, kot je denimo diabetes.

Rezultati raziskave so pokazali, da so učinki tovrstne terapije s CAR-T celicami za razliko od do sedaj poznanih terapij, ki temeljijo na uporabi malih organskih molekul, precej dolgoživi. Enkratni vnos CAR-T celic je namreč imel ugodne metabolne učinke preko enega leta, kar je praktično pol pričakovane povprečne življenjske dobe miši. 

Molekularni mehanizmi starajanja
 / 17. 10. 2019

 

Raziskava: Amor, C., Fernández-Maestre, I., Chowdhury, S. et al. Prophylactic and long-lasting efficacy of senolytic CAR T cells against age-related metabolic dysfunction. Nat Aging (2024).
Vir slike: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dragon-and-White-Rabbit-making-e...

Aktualno-politične oznake: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness