Johanna Seibt: robofilozofija in socialni roboti

Okrogla miza, intervju ali pogovor
15. 12. 2021 - 10.15

Današnja gostja intervjuja znanstvene redakcije je profesorica filozofije Johanna Seibt z Univerze Aarhus na Danskem. Seibt se specializira za področje analitične ontologije in metafizike, leta 2014 pa je skupaj s sodelavci in sodelavkami uveljavila novo aplikativno področje filozofije, imenovano robofilozofija. Ta se primarno ukvarja s filozofijo o socialnih robotih, z njimi ter za njih. Več o robofilozofiji in kako je nastala, nam v nadaljevanju predstavi profesorica Johanna Seibt.

1. del: Robofilozofija

Robofilozofija se tesno navezuje na področje znanosti, ki ga imenujemo socialna robotika. To je interdisciplinarna veda znotraj polja robotike, ki se primarno ukvarja z razvojem tako imenovanih socialnih robotov. Ti se razlikujejo od preostalih robotov v tem, da so razviti za raznovrstne socialne interakcije z ljudmi. Zaradi tega je ključno, da so sposobni komunicirati z nami, našim okoljem in celo med seboj – na način, ki je družbeno in kulturno sprejemljiv. 

Z vključevanjem robotov v našo družbo se seveda pojavijo nove dileme, ki smo se jim predolgo časa izogibali. Pred kakšne dileme so sedaj postavljeni tako znanstveni in družboslovni raziskovalci kot tudi zakonodajni organi, nam pove Johanna Seibt.

2. del: Dileme socialne robotike

V sklopu današnjega pogovora se bomo podrobneje osredotočili na tako imenovano integrativno socialno robotiko, ki jo je profesorica Seibt skupaj s sodelavkami in sodelavci predlagala kot alternativo trenutnemu načinu razvoja robotov. Glavna ideja integrativne socialne robotike je večje sodelovanje med inženirskimi in družboslovnimi znanostmi v celotnem procesu razvoja. Koncept integrativne socialne robotike nam Seibt podrobneje predstavi v nadaljevanju intervjuja.

3. del: Integrativna socialna robotika

Kako pa je videti uporaba integrativne socialne robotike v praksi?

4. del: ISR v praksi

Integrativna socialna robotika ima velik potencial za uveljavo bolj humanistično usmerjenih pristopov inženirjev k razvoju robotike, vendar zaenkrat še zdaleč ni prešla v splošno uporabo. Kaj vse bi bilo treba storiti za širši sprejem principov integrative socialne robotike, pojasni profesorica Seibt.

5. del: Prihodnost socialne robotike

Vsebina današnjega pogovora je zgolj vrh ledene gore o socialni robotiki ter robofilozofiji. Zato smo za konec gostjo povprašali še po dodatnih virih, na katere se lahko obrnete vsi zainteresirani poslušalci.

6. del: Kam naprej?​​​​​​​

Poslušali ste intervju znanstvene redakcije s profesorico Johanno Seibt. Z roboti se je socializirala Rebeka.

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.