Football, Tactics and Glory

Oddaja
27. 6. 2018 - 7.35

Predstavljam si, da bo kateri izmed poslušalcev Pritiskavca takole bežno preletel današnji naslov in se nemudoma zgrozil. Se je avtorju dokončno odpeljalo? Mu je nogometna vročica zameglila um? Ali pa je ekipi zmanjkalo solidnih iger, ki bi jih lahko servirala v rubriki? Football, Tactics and Glory je igra s kičastim naslovom, obupno grafiko in dizajnom, ki deluje kot kakšna cenena potegavščina iz sredine devetdesetih, ko so nogometne kvazi-simulacije izhajale na mesečni bazi.

Da bi potrebovali še kakšno igro z nogometno tematiko, se danes sliši naravnost heretično. Saj je vendar vse pokrito, kajne? Zabave lačni vzamejo v roke kontrolerček in nažgejo FIFO; tisti z več potrpljenja zagrabijo Pro Evo Soccer; študiozneži s fetišem na statistike in postavitve pa se izgubijo v Football Managerju. Vsem trem je skupno, da gredo v svoji gonji za realizmom smešno daleč - eni poustvarjajo vsako najmanjšo pego in štrleč las na Ronaldovem frisu, spet drugi pošiljajo skavte na tekme kadetov, da iz svoje baze ne bi izpustili kakega nadarjenega 15-letnega dečka. Prav zato je sveta preproščina našega današnjega špila osvežujoče nujna. Football, Tactics and Glory namreč nogomet reinterpretira kot potezni RPG, kjer s svojo ekipo zastavimo taktični plan in ga nato na šahovnici, pardon, igrišču, tudi izvršimo.

Ideja, da nogomet postavimo v šahovske okvire, ima v praksi dve posledici: obvladljivost in predvidljivost. Nabor možnosti je v vsakem trenutku transparenten in smiseln; vsaka tvoja akcija ima jasne posledice, pri katerih se ne moreš izgovarjati na srečo ali muhavost. Igralci si vsak na svojem polju podajajo, kradejo žoge, driblajo, špekulativno streljajo z razdalje in se pokrivajo. Za vsako potezo obstaja preračunana formula, po kateri je neka akcija lahko uspešna ali ne. Recimo: strel še kar sposobnega vezista na postavljeno obrambo in vratarja se bo končal z golom v kakih 9 odstotkih primerov; seveda pa lahko ta isti model stopi malo vstran in pošlje predložek na glavo kakšnemu svojemu napadalcu, kjer se spet preračunava in sešteva sposobnosti podajanja, ruvanja za žogo, streljanja itd.

Šahovska razvrstitev pomeni, da je postavitev pred tekmo ključna. Panično nametavanje igralcev v obrambo običajno pomeni, da bomo zabivakirani pred lastni kazenski prostor slej kot prej požrli porcijo golov. Igranje z vodonoscem na sredini je lahko super uporabno, ker bo prestregal nasprotnikove žoge v napad in začenjal protinapade, lahko pa se izkaže za pogubno, ker nas bo nasprotnik obletel po krilih. Naša lažna desetka je spet super orožje, če do njega spravimo žogo, sicer pa se kaj lahko zgodi, da bo brezglavo tekal za branilci in izgubljal dragoceno energijo. Običajno je treba poiskati ravno pravo razmerje med varno obrambo in nekaj variantami v napadu. Večkrat se zgodi, da tekmo odločijo tiste male prilagoditve - ko recimo desnega beka ob polčasu prestavim malo višje, da potem dirka mimo utrujenega nasprotnega napadalca in začenja težko branljive protinapade.

Od vsega najbolj obožujem karierni način. Ta v vseh podobnih igrah, celo v Football Managerju, igralca porivajo k napredku. Zato sem še prav posebej vesel, da me špil ni čohal po hrbtu in omogočal cenenih trikov, s katerimi bi se prebijal čez lige. Prej obratno, kot vaški klub sem redno izgubljal najboljše igralce in nič čudnega ni bilo, če sem po dobri sezoni strmoglavil nekam na dno lestvice. Čeprav je nedvomno frustirajoče izviseti iz lige, v katero si ravno napredoval, pa je hkrati res zadovoljujoče vedeti, da si si vsak gol in vsako zmago skrbno načrtoval in prigaral. Umetna inteligenca je namreč v poteznem načinu nadvse prilagodljiv in trdoživ nasprotnik.

Football, Tactics and Glory tako ustreza vsem osnovnim zahtevam dobre menedžerske simulacije - je pregledna in raznolika, poštena in zabavna hkrati. In času primerna. Nujna za nogometne fene, ki so se nažrli starih naslovov. Le animacije in ostalo grafično kičarijo je treba pred igranjem izklopiti.

V zadnjem letošnjem Pritiskavcu sem  preigraval Rasto. Kar pa ne pomeni, da gremo na počitnice - že naslednji torek nas lahko slišite v večerni ediciji, kjer se bomo lotili sejma E3 in tamkajšnje komercialne navlake.

 

Avtorji: 
Institucije: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.