Mali moteči vpih

Aktualno-politična novica
5. 5. 2023 - 8.05

Virusnim in bakterijskim okužbam se pogosto težko zoperstavimo, saj je patogeni organizem opremljen z orodji, da se zoperstavi ali skrije pred zaščitnim odzivom imunskega sistema in farmakološko terapijo. Raziskovalna ekipa je poskusila zanimiv pristop za zdravljenje okužbe z virusom SARS-CoV-2 na podlagi interferenčne RNK. O svojem delu so poročali v reviji Proceeding of the National Academy of Sciences.

V principu vse vrste življenja, tudi virusi, vsebujejo določeno količino unikatnega dednega materiala, ki služi kot načrt za izgradnjo nove celice oziroma virusnega delca. Ker je gensko zaporedje med organizmi različno, so znanstveniki in znanstvenice v preteklosti razmišljali o kratkih zaporedjih RNK, ki bi se vezali na RNK povzročitelja bolezni in ga tako utišali. Ko se interferenčna zaporedja RNK vežejo na svoj komplementarni dedni segment v človeški celici, motijo proces izgradnje proteinov, ki bi jih utišani segment sicer proizvedel. Temu pojavu pravimo RNK-interferenca. Po tovrstni blokadi molekulo RNK navadno degradirajo celični encimi, zaradi česar se produkt, torej protein, ne izraža oziroma se virusni delec ne izgradi.

Znanstvena ekipa je sintetizirala kratke RNK fragmente, ki se lahko vežejo na dednino RNK-koronavirusa SARS-CoV-2, povzročitelja covida-19. Identificirali so nekaj primernih regij, ki so ohranjene v večini sevov koronavirusa in so torej odpornejše na mutacije. Poleg tega so preizkusili različne dostavne sisteme, ki bi učinkovino učinkovito spravili v tiste pljučne celice, kjer se virus množi in povzroča vnetno škodo. Tam bi se interferenčna RNK vezala na komplementarno virusno RNK in ovirala nastajanje novih virusnih delcev, s tem pa tudi blažila ali preprečevala hujši potek bolezni.

Fragmente interferenčne RNK so preučevali na celičnih in mišjih modelih. Iz množice podatkov o učinkovitosti različnih interferenčnih RNK in dostavnih sistemov so izluščili nekaj najbolj obetavnih učinkovin. Te učinkovine so nato skozi nos dostavili v mišje modele, ki so jih kasneje okužili z virusom SARS-CoV-2. Po treh dneh so nato izmerili količino virusa in virusne RNK ter nekatere druge pokazatelje bolezni, kot je izguba teže. Najbolj uspešne učinkovine so zmanjšale količino virusa tudi za več kot 10-krat, medtem ko je bila količina virusne RNK manjša tudi do 100-krat. Po njihovih navedbah je to dovolj, da interferenca z RNK bistveno zmanjša ali celo ustavi okužbo.

Znanstvena ekipa ugotavlja, da bi lahko s prilagojeno zasnovo učinkovine dosegli boljše zadrževanje interferenčne RNK v celicah, kar povzroči tudi dolgotrajno zaščito. Poleg tega bi lahko s podobno zasnovo naslovili tudi druge bolezni v pljučih in drugod.

RNK cepivo je izkihal Luka.

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness