Spirit Possession: Of the Sign...

Recenzija izdelka
18. 4. 2023 - 19.00

Profound Lore, 2023

 

Daleč so časi, ko je bil black metal sinonim za Skandinavijo. Danes so epicentri razširjeni po svetu in eden najzanimivejših je prav severna Amerika, kjer ustvarja tudi portlandski dvojec Spirit Possession.

Po več kot desetih letih še ena mojstrovina
 / 9. 5. 2022

Bend je nastal leta 2019 in po enem letu izdal demo in prvenec. Začetki so bili bistveno surovejši in enostavnejši, to, kar slišimo na novi plošči, pa je očiten napredek tako v tehničnem smislu kot po kvaliteti posnetkov. Spirit Possession lahko primerjamo z newyorškimi bendi, kot sta Negative Plane in Funereal Presence, predvsem zaradi vplivov, iz katerih črpajo, in gomile kitarskih rifov oziroma kompleksnih kompozicij. Dvojec navdihujejo prvinski black metal in thrasherske rifaže oziroma obdobje, ko se je black metal začel cepiti od thrash metala. Ta element nas spominja denimo na Aura Noire, in Spirit Possession posvojijo najbolj kaotične elemente tega norveškega benda. Slišimo tudi sorodne prijeme, kot so jih uporabljali Švedi Bathory na svojih prvih izdajah.

Vse omenjene primerjave ne pomenijo, da Spirit Possession ni izviren bend, da je zgolj klon teh starinskih bendov. Dvojec ima svojevrsten pristop pri ustvarjanju zelo zgoščenih skladb. Gostijo jih številni rifi, ki se ne ponavljajo, zaradi česar je lahko izkušnja poslušanja naporna, a se kljub temu k plošči nenehno vračamo in jo večkrat poslušamo v celoti. Kompleksnosti kitarskih rifov odlično parirajo vrhunsko odigrani bobni. Simbioza kitare in bobnov deluje perfektno in nas navdušuje od začetka do konca. Tako kot kitarske ideje so tudi bobnarski vzorci izvirni, obenem pa spominjajo na stare bende. Skratka – njihov black metal je virtuozen in nas nikakor ne dolgočasi.

Časovna kapsula primordialnega black metala
 / 4. 5. 2019

Produkcija oplemeniti to fantastično ploščo in res postavi v ospredje talent in odlične ideje, ki jih dvojec premore. Kitare so razločne, zato dobro slišimo tehnično dovršenost rifov. Zvok kitar lahko označimo za zloben, domuje namreč v srednje visokih tonih in pušča prostor bobnom, prav zato so ti zelo jasni in v ospredju v zvočni sliki, vokal pa zveni klasično blackmetalsko s prijetnim odmevom. Slišimo lahko vse finese in tehnične vragolije obeh glasbenikov, vsej primitivnosti rifaž navkljub pa začutimo še nekakšen odtujen psihedeličen pridih, ki ga ustvarjajo inštrumentalne skladbe oziroma intermezzi, ustvarjeni s sinti in akustičnimi kitarami. Dodaten psihedeličen element so abstraktnejši kitarski rifi, ki se pojavijo redko, a imajo izjemno moč. Odmev vokala se v teh trenutkih ojača, vse skupaj postane bolj kaotično, vrhunec tega pa je zadnja in tudi najdaljša skladba z albuma. 

Of the Sign… je ena najzanimivejših blackmetalskih plošč letošnjega leta, vsaj v družbi bendov, ki glasbo izdajajo pri dominantnejših založbah metalskega podzemlja, kot je prav Profound Lore ali pa založbi 20 Buck Spin in Dark Descent Records. Če smo natančnejši, gre pravzaprav za black metal bend, ki se znajde med deathmetalskimi bendi, večinoma domujočimi na omenjenih založbah. Skratka, Spirit Possession so z drugo studijsko ploščo navdušili še bolj kot s prvimi izdajami.

 

Spirit Possession - Live in Seattle 11/18/2022
Leto izdaje: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.